W jaki sposób opłata paliwowa wpływa na cenę dostawy paczek? Sprawdź!

22-07-2022

W jaki sposób opłata paliwowa wpływa na cenę dostawy paczek? Sprawdź!

2022-07-20

oplata-paliwowa

Chcesz się dowiedzieć, w jakim stopniu opłata paliwowa wpływa na transport krajowy i międzynarodowy oraz na ceny usług spedycyjnych? Jeżeli tak, to zapraszamy do lektury! W niniejszym tekście znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat, a ponadto dowiesz się, gdzie znaleźć sprawdzonego, rzetelnego przewoźnika.

 

Spis treści

 

Czym właściwie jest opłata paliwowa

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób opłata paliwowa wpływa na usługi przewozowe, sprecyzujmy, czym właściwie jest ta taksa i z czego wynika. Najprościej mówiąc, jest to należność pobierana w związku z wprowadzeniem na krajowy rynek paliw i gazu przeznaczonych do napędzania pojazdów silnikowych. Ponieważ transport krajowy i międzynarodowy na co dzień korzysta z tego rodzaju samochodów, opłata paliwowa jest elementem, z którym musi się liczyć każda firma prowadząca spedycję. 

Tego rodzaju taksę muszą uiszczać producenci oraz importerzy paliw silnikowych i gazu, a także wszystkie podmioty, które są uwzględnione w przepisach o podatku akcyzowym. Zainkasowane w ten sposób środki są w 80 proc. przeznaczone na Krajowy Fundusz Drogowy, a pozostałe 20 proc. zasila Fundusz Kolejowy. 

W jaki sposób opłata paliwowa wpływa na cenę przesyłek...

Prowadzenie działalności biznesowej wymaga odpowiedniego kalkulowania kosztów oraz przychodów. Firmy, dla których spedycja jest głównym obszarem zainteresowania, nie są tutaj wyjątkiem. Ponieważ transport krajowy i międzynarodowy wiąże się ze zużywaniem dużych ilości paliw, opłaty związane z nimi stanowią jeden z podstawowych czynników wpływających na ceny przewozu przesyłek. Finalna kwota, jaką klient płaci za usługi spedycyjne, wynika więc bezpośrednio z wysokości taksy paliwowej. 

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ceny paliw mogą się zmieniać bardzo dynamicznie. Co więcej, kierunek i tempo tych zmian niekoniecznie są takie same w różnych częściach świata, co wynika z uwarunkowań geopolitycznych, specyfiki rynku i z wielu innych czynników. Jak to wszystko wpływa na wysokość opłat paliwowych, a co za tym idzie — na transport krajowy i międzynarodowy? Aby zrozumieć tę kwestię, warto przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom stosowanym w naszym kraju i za granicą.

...w Polsce?

W Polsce funkcjonuje wiele przedsiębiorstw świadczących usługi spedycyjne. Ponieważ nie ma tu żadnych odgórnych ustaleń, ich właściciele tych firm mogą sami decydować, czy wysokość taksy paliwowej zostanie wliczona w cenę przewozu paczki, czy też będzie z niej wyodrębniona. Należy pamiętać, że aktualna wartość opłaty zależy od bieżącej ceny paliwa, a więc może zarówno wzrosnąć, jak i zostać obniżona, zanim przesyłka dotrze do adresata. Jak w tej sytuacji racjonalnie oszacować koszty transportu?

Najczęściej stosowaną praktyką jest obliczanie średniej ceny paliwa w poprzednim miesiącu, a następnie podstawienie wyniku do specjalnego wzoru, który uwzględnia procentowy udział taksy paliwowej w wartości usług przewozowych. Oczywiście tego rodzaju rozwiązanie nie jest doskonałe, choćby z uwagi na fakt, że działa z miesięcznym opóźnieniem: przykładowo ceny obowiązujące w lutym uwzględniają stawki ze stycznia. Alternatywą dla niego jest aktualizowanie cen na bieżąco: wówczas są one zmieniane nawet kilka razy w miesiącu. 

spedycja

...za granicę?

W dzisiejszym świecie usługi spedycyjne często przekraczają granice państw. Firmy przewozowe muszą liczyć się z faktem, że kierowca będzie musiał tankować paliwo w innym kraju. Oznacza to, że koszty, jakie poniesie w związku z tym dane przedsiębiorstwo, będą bezpośrednio związane z wysokością opłat paliwowych w państwach, przez które przebiega trasa danej przesyłki. 

Transport międzynarodowy jest więc bardzo złożonym zagadnieniem, a przewoźnik organizujący taką spedycję, musi być na bieżąco z aktualnymi cenami w poszczególnych krajach. Jeśli pragniesz wysłać paczkę za granicę i chcesz wiedzieć, ile będzie to kosztować, sprawdź informacje dostępne na stronie firmy świadczącej usługi spedycyjne lub poproś co indywidualną wycenę. 

Po więcej informacji odwiedź stronę espedycja.com

Taksa paliwowa ma zasadniczy wpływ na transport krajowy i międzynarodowy. Dobry przewoźnik potrafi jednak tak skalkulować ceny, by zaproponować swoim klientom rozsądną ofertę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub szukasz dobrej firmy spedycyjnej, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie. 

Powrót

Wysyłka książek kurierem: jak je poprawnie zapakować?

19.09.2022
Właściwe przygotowanie książek do wysyłki ochroni je przed zniszczeniem podczas transportu. Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać właściwe opakowanie....
CZYTAJ

Jakie zwierzęta można wysłać kurierem? Sprawdź!

05.09.2022
Wysyłka żywych zwierząt kurierem wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków. Podpowiadamy, które gatunki można przewozić i na jakich zasadach....
CZYTAJ

Sprawdź, jakie rodzaje naczep można spotkać przy podróżach spedycyjnych!

23.08.2022
Zastanawiasz się, z jakich rodzajów naczep korzystają firmy spedycyjne? Przeczytaj nasz wpis — znajdziesz w nim odpowiedź na swoje pytanie!...
CZYTAJ
Archiwum