W poprzednim wpisie na blogu firmy spedycyjnej Espedycja przeanalizowaliśmy kilka podstawowych czynników, które wpływają na cenę za transport towarów. Dzisiaj kontynuujemy temat i przedstawiamy kolejne parametry, które brane są pod uwagę podczas ustalania stawek. Przeczytaj i dowiedz się, skąd wynika kwota pojawiająca się na wystawianej fakturze.
Pakowanie towarów
Ostateczna cena za transport towarów uzależniona jest od sposobu ich pakowania. Dużą ilość drobnych produktów warto dostarczać w opakowaniach zbiorczych. Umieszczone na palecie będą odpowiednio zabezpieczone na czas przewozu, a jednocześnie koszt dostawy będzie niższy niż gdyby te same rzeczy pojedynczo trafiały do wielu przesyłek w kartonach.
Podstawowy cennik obejmuje regularne palety. Do tej grupy standardowo zalicza się te o wymiarach:
120 × 80 cm,
120 × 100 cm,
120 × 120 cm.
Za dostawę ładunków umieszczonych na paletach niestandardowych zwykle trzeba dopłacić. Na podobnej zasadzie są tratowane towary wystające poza obrys podstawy.
Dodatkowe usługi
Renomowana firma spedycyjna w swojej ofercie przygotowuje dodatkowe usługi, które podbijają stawki. W grupie tej znalazły się m.in.:
specjalne ubezpieczenia towaru (ochrona przed kradzieżą, zniszczeniem czy zaginięciem),
możliwość śledzenia aktualnych lokalizacji ładunków na udostępnionej mapie online,
wprowadzanie zmian w trasie,
przesuwanie terminu lub miejsca dostawy.
Tego rodzaju możliwość zwiększają elastyczność obsługi, ale bonusy mogą nawet przekroczyć podstawową wartość przewozu.
Termin zapłaty
Wiele firm spedycyjnych ceny za transport towarów uzależnia od sposobu oraz czasu płatności. Przy uregulowaniu należności z góry opłaty są niższe. W przypadku faktur z odroczonym terminem stawki bywają wyższe. Często przewoźnicy działają na zasadzie factoringu i pobierają prowizje za dłuższe oczekiwanie na środki. Mniejsze koszty obowiązują przy płaceniu przelewem, a dopłata obowiązuje za możliwość płatności przy odbiorze.
Stawki przy umowach długoterminowych
Sklepy internetowe, hurtownie oraz firmy produkcyjne bywają zainteresowane podpisaniem długofalowych umów na dostawy swoich produktów. Czy cena za transport towarów będzie wtedy niższa? Spedytorzy niejednokrotnie przygotowują specjalne cenniki dla przedsiębiorców, którzy regularnie korzystają z ich usług. Za comiesięczne przewozy mogą uwzględniać drobne rabaty. Jednocześnie jednak najważniejsza jest płynność finansowa i opłacalność prowadzonego biznesu. W regulaminach świadczonych usług tradycyjnie pojawiają się zapisy mówiące o możliwości podniesienia stawek za przewozy. Wiążę się to przede wszystkim z wahaniami kursów walut, wzrostem cen paliw czy opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Na czynniki te przewoźnicy nie mają wpływu, dlatego muszą się do nich dostosowywać. Brak możliwości podnoszenia cen dla dużych kontrahentów mógłby okazać się pułapką prowadzącą do strat.
Przy kontraktach długoterminowych firma spedycyjna może zastosować korekty. Najpopularniejsze są: BAF (związane ze wzrostem cen paliw) oraz VAF (modyfikacja stawek związana z kursami walut na rynkach międzynarodowych).
Stałe koszty firmy
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością ponoszenia wielu stałych opłat, które pośrednio wpływają na ceny świadczonych usług. Konieczne jest utrzymanie, modernizacja i rozbudowa floty. Przeglądy i konserwacja pojazdów oraz naczep, serwisowanie sprzętu do załadunku czy automatycznych linii w centrach logistycznych to najważniejszy wydatek w branży transportowej. Dodatkowo dochodzą również koszty związane z utrzymaniem parkingu i biura, wynagrodzeniami dla pracowników, podatkami, energią elektryczną itp. Wraz z rosnącymi opłatami stałymi, muszą również być zmieniane cenniki za transport towarów, aby firma przynosiła dochody i mogła się rozwijać.
Szukasz dobrej firmy spedycyjno-transportowej? Wybierz Espedycję!
Już wiesz, co wpływa na ceny za transport towarów? Teraz czas na wybór sprawdzonego wykonawcy. Espedycja zaprasza do współpracy. W naszym serwisie online szybko wycenisz dostawę swoich ładunków. Zaznacz interesujący Cię typ przesyłki, określ jej parametry, wybierz renomowanego przewoźnika z naszej bazy, dokonaj opłaty, wydrukuj list przewozowy i czekaj na kuriera, który odbierze przygotowane kartony lub palety.