Stawka za transport towarów. Od czego zależy? Sprawdź razem z nami! Cz. 1

19-10-2023

stawka za transport

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za swoją przesyłkę? Każda firma spedycyjna ma swoje własne stawki. Bardzo często są one ustalane indywidualnie dla poszczególnych klientów na podstawie analizy specyfiki konkretnego zlecenia. Od czego dokładnie zależy cena za transport towarów? Tym razem na blogu Espedycja wzięliśmy pod lupę ten temat. Poznaj zależności, które przewoźnicy biorą pod uwagę podczas przygotowywania wycen i dowiedz się, kiedy zapłacisz więcej niż kosztują standardowe usługi.

Warunek najważniejszy – odległość

Ostateczna cena za transport towarów zawsze zależy od odległości dzielącej nadawcę od odbiorcy. Przewozy krajowe są tańsze niż międzynarodowe (zwłaszcza te poza teren UE). Spedytorzy w swoich wyliczeniach biorą pod uwagę każdy odcinek płatny na drogach ekspresowych i autostradach. Samochody ciężarowe z naczepami o tonażu powyżej 12 ton nie wszędzie mogą wjechać. Oprócz zakazów obowiązujących w przepisach ruchu drogowego mogą pojawiać się przeszkody na najkrótszych trasach (np. zbyt wąskie odcinki dróg, wiadukty czy linie energetyczne), które wymuszają zaplanowanie objazdów. W praktyce oznacza to, że liczba kilometrów może się znacznie wydłużyć.

Termin realizacji

Profesjonalne firmy spedycyjne bardzo często dzielą swoje usługi na standardowe i ekspresowe. Te pierwsze zawsze są tańsze, a kwota za szybszą dostawę jest wyższa. W zamian takie ładunki są jednak traktowane priorytetowo, dlatego wcześniej odbywa się ich załadunek, inaczej planowane są ewentualne postoje, rezygnuje się z przeładunków w centrach logistycznych oraz innych operacji, które opóźniają dostawę.

Bardzo często cena za transport towarów jest uzależniana również od aktualnej sytuacji w branży i obłożenia zleceniami. Gdy chcesz zamówić szybki przewóz w okresie przedświątecznym, pomiędzy Bożym Narodzeniem czy Nowym Rokiem, w długie weekendy i inne dni standardowo wolne od pracy, musisz przygotować się na konieczność dopłaty. W terminach, gdy jest zmniejszone zapotrzebowanie w sektorze TLS (np. w wakacje) często można wynegocjować niższe stawki.

stawka za transport

Rodzaj towaru

Kosztorys zależy od rodzaju towaru oraz jego wartości. Najmniej zapłacisz za przewóz standardowych rzeczy zapakowanych w kartony oraz za opakowania zbiorcze na euro paletach. Mają one regularne kształty, dlatego da się bardzo szybko ułożyć je na samochodzie dostawczym czy ciężarowym.

Na wyższą cenę musisz przygotować się, gdy chcesz zlecić dostawę ładunku niestandardowego. Pod tym terminem firmy spedycyjne zwykle uwzględniają:

  • materiały niebezpieczne,

  • produkty szybko psujące się (m.in. owoce, warzywa czy świeża żywność),

  • wszystkie towary wymagające zapewnienia szczególnych warunków (chłodnie, mroźnie itp.) lub podatne na uszkodzenia,

  • rzeczy o dużej wartości – należy obowiązkowo wykupić polisę ubezpieczeniową (niektórzy operatorzy w ogóle nie dostarczają dzieł sztuki, biżuterii czy cennych antyków).

Droższy jest transport ponadnormatywny i wielkogabarytowy. Do relokacji gabarytów wymagane jest specjalne pozwolenie na działalność. Cała logistyka przedsięwzięcia jest bardziej skomplikowana. Dobór odpowiednich naczep (np. niskopodwoziowych właściwego typu), sprzętu do załadunku i rozładunku (wózki widłowe, dźwigi), konieczność zaplanowania przejazdów (czasami potrzebne są pojedyncze zgody wydane przez starostwo powiatowe lub GDDKiA) czy pilotażu (odpowiednio oznakowany samochód osobowy jadący przed frachtem lub nawet asysta policji) przekłada się na ostateczną stawkę.

Rodzaj frachtu

Wielkość i parametry towaru mają wpływ na rodzaj frachtu, który warto wybrać:

  • LTL (transport częściowy) – jest to tzw. drobnica. Paczki od wielu różnych nadawców są łączone, co obniża koszty za usługę (płaci się jedynie za faktyczny rozmiar),

  • FTL (transport całopojazdowy) – dla jednego nadawcy przeznaczona jest cała przestrzeń ładunkowa pojazdu. Gdy klient nie wykorzysta całej naczepy, nie zwalnia go to z opłaty za całość.

Chcesz wiedzieć, od czego jeszcze zależy stawka za transport towarów? Przeczytaj drugą część naszego artykułu!

Poznałeś kilka najważniejszych czynników, które mają wpływ na cenę za transport towarów. Profesjonalne firmy spedycyjne współpracujące z serwisem brokerskim Espedycja podczas wyliczania ostatecznych kosztorysów biorą pod uwagę jednak także inne parametry. Chcesz je poznać? Zapraszamy do lektury kolejnego wpisu. Przedstawimy w nim następne ważne zagadnienia warunkujące stawki w branży. Sprawdź!

Powrót

Transport chłodniczy: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

17.11.2023
Co warto wiedzieć o transporcie chłodniczym? Dowiedz się, w jakich branżach jest wykorzystywany, na co zwrócić uwagę, zlecając usługę i od czego zależą jej ceny....
CZYTAJ

Stawka za transport towarów: od czego zależy? Sprawdź razem z nami! Cz. 2

03.11.2023
Przeczytaj drugą część artykułu Espedycji i poznaj kolejne parametry wpływające na cenę za transport towarów. Dowiedz się, jak wykonywane są wyceny i wybierz sprawdzonego przewoźnika....
CZYTAJ

Stawka za transport towarów. Od czego zależy? Sprawdź razem z nami! Cz. 1

19.10.2023
Chcesz nadać przesyłkę i nie wiesz, od czego zależą stawki za przewóz ładunku? Objaśniamy, od jakich czynników uzależniona jest cena za transport towarów. Sprawdź!...
CZYTAJ
Archiwum