Jakie dokumenty transportowe są wymagane, aby dostarczyć przesyłkę?

28-03-2023

Niezależnie od rodzaju przesyłki – paczki standardowej, paczki gabarytowej czy palety – złożenie zlecenia jest bardzo proste i nie wymaga przygotowania obszernej dokumentacji.

 

Zarówno w przypadku transportu krajowego, jak i międzynarodowego potrzebne są tylko dwa rodzaje dokumentów. Zaliczają się do nich:

  • List przewozowy – otrzymasz go po złożeniu oraz opłaceniu zamówienia w serwisie espedycja.com. Wydrukuj go w dwóch kopiach. Jedną z nich przekaż kurierowi, gdy będzie odbierał od Ciebie przesyłkę. Druga kopia jest dla Ciebie i stanowi potwierdzenie odbioru ładunku oraz przyjęcie realizacji zlecenia. Pamiętaj, że ten dokument powinien być podpisany przez kuriera – tylko wtedy list ma faktyczną wartość i może być przydatny np. przy reklamacji.
  • Etykieta – wydrukuj ją i przymocuj do wysyłki w widocznym miejscu po uprzednim sprawdzeniu zgodności wszystkich danych adresowych. Najlepiej, jeśli etykietę wydrukujesz na wodoodpornej naklejce. Masz wtedy pewność, że wszystkie widoczne na niej informacje nie stracą czytelności, a Twoja paczka na czas dotrze we właściwe miejsce. Jeśli drukujesz etykietę na zwykłym papierze, zabezpiecz ją folią lub taśmą klejącą.

 

Odbiorca przesyłki paletowej czy standardowej nie musi natomiast przygotowywać żadnych dokumentów. W takim przypadku kurier, który dostarcza pakunek, ma przy sobie dwie kopie potwierdzenia odbioru. Po ich podpisaniu odbiorca zatrzymuje jedną z nich.

 

UWAGA! Warto uczulić odbiorcę na postępowanie na wypadek uszkodzenia towaru w transporcie, widocznego uszkodzenia opakowania lub wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w dostawie. Fakt ten powinien być koniecznie odnotowany na liście przewozowym w obecności kierowcy. Musi on też go potwierdzić.

 

W ten sposób możesz dochodzić swoich praw na drodze reklamacji i otrzymać zadośćuczynienie za powstałe szkody. Im dokładniej je opiszesz, tym sprawniej zostanie rozpatrzona Twoja reklamacja.

Powrót

Czym jest transport LTL? Podpowiadamy!

19.09.2023
Transport LTL to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na przewóz przesyłek drobnicowych. Sprawdź, na czym polega oraz poznaj wszystkie możliwości....
CZYTAJ

W jakich sytuacjach przewoźnik może odmówić załadunku? Podpowiadamy!

05.09.2023
Niewłaściwe opakowanie lub brak dokumentów to najczęstsze powody odmowy transportu. Sprawdź, jak przygotować przesyłkę do bezproblemowego nadania. ...
CZYTAJ

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu przewoźnika?

19.08.2023
OCP to polisa ubezpieczeniowa dedykowana przewoźnikom. Poznaj szczegółowy zakres jej obowiązywania oraz sytuacje, w których jest niezbędna....
CZYTAJ
Archiwum