Jak anulować zamówienie lub dokonać w nim zmian?

28-03-2023

Zlecenie transportu – zarówno krajowego, jak i międzynarodowego – możesz anulować w każdej chwili, zanim kurier odbierze przesyłkę. Nie ma przy tym znaczenia powód anulowania zamówienia. Nie musisz go nam podawać.

 

Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach:

  1. Zlecenie najlepiej anulować w dniu jego złożenia. Większość firm przewozowych dopiero rano ustala kolejność odbierania paczek lub palet, planuje sposób ich umieszczenia w samochodzie oraz optymalną trasę i kolejność odbierania ładunków. Jeśli zamówienie anulujesz wcześniej, nie poniesiesz żadnych kosztów i otrzymasz pełny zwrot pieniędzy. Na takiej samej zasadzie możesz również wprowadzić zmiany do zamówienia – określić nowe wymiary i wagę wysyłki czy dodać kolejną paczkę lub paletę.
  2. Anulowanie zamówienia w dniu odbioru może pociągnąć za sobą dodatkowe opłaty. Nie jest to kara, ale rekompensata dla firmy kurierskiej za poniesione koszty. W takiej sytuacji firma może doznać strat finansowych związanych z niekorzystnym zaplanowaniem trasy, tzw. przejazdem na pusto, czy zmarnowaniem czasu pracy kierowcy. Jeśli więc odbiór Twojej przesyłki zostanie już uwzględniony w procesie transportu, każda modyfikacja zamówienia może okazać się kosztowna.

 

Trudno oszacować wysokość opłaty za zbyt późne anulowanie lub zmiany w zamówieniu. Zależą one nie tylko od wewnętrznych procedur firmy przewozowej, lecz także od rodzaju przesyłki. Mogą być wyższe (czasami sporo), jeśli Twoja paczka wymaga specjalnych warunków transportu lub korzystasz z usług dodatkowych np. podstawienia samochodu z windą.

 

Nie każda firma restrykcyjnie stosuje się do opisanych zasad. Część z nich nie nalicza dodatkowych opłat bez względu na termin dokonania zmian w zleceniu. Mimo to warto dobrze przemyśleć swoje zamówienie, uważnie podać wszystkie dane paczki (w szczególności wagę i wymiary), a wszelkie modyfikacje wprowadzać niezwłocznie. Ma to duży wpływ na jakość usług i sprawność dostarczania przesyłek.

 

INFOGRAFIKA:

KIEDY MOŻNA ZMIENIĆ/ANULOWAĆ ZAMÓWIENIE?

  1. W DNIU ZŁOŻENIA – PEŁNY ZWROT PIENIĘDZY

W DNIU ODBIORU – RYZYKO PONIESIENIA DODATKOWYCH OPŁAT

Powrót

Czym jest transport LTL? Podpowiadamy!

19.09.2023
Transport LTL to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na przewóz przesyłek drobnicowych. Sprawdź, na czym polega oraz poznaj wszystkie możliwości....
CZYTAJ

W jakich sytuacjach przewoźnik może odmówić załadunku? Podpowiadamy!

05.09.2023
Niewłaściwe opakowanie lub brak dokumentów to najczęstsze powody odmowy transportu. Sprawdź, jak przygotować przesyłkę do bezproblemowego nadania. ...
CZYTAJ

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu przewoźnika?

19.08.2023
OCP to polisa ubezpieczeniowa dedykowana przewoźnikom. Poznaj szczegółowy zakres jej obowiązywania oraz sytuacje, w których jest niezbędna....
CZYTAJ
Archiwum