W jaki sposób ekonomiczna jazda ciężarówką pomaga firmie przewozowej?

21-06-2022

Zastanawiasz się, jakie korzyści odniesie firma świadcząca usługi spedycyjne dzięki ekonomicznej jeździe ciężarówką? Czy tak zwany eco-driving jest tylko chwilową modą, czy może ważnym trendem, przynoszącym konkretne zyski zarówno przewoźnikom, jak i ich klientom? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do przeczytania naszego krótkiego artykułu. Jesteśmy przekonani, że zawarte w nim informacje okażą się dla Ciebie interesujące. 

 

Spis treści

 

Kierowcy ciężarówek — fundament każdej firmy przewozowej

Jak wiadomo, transport krajowy i międzynarodowy to złożone zagadnienie, angażujące wiele osób pełniących w przedsiębiorstwie przewozowym rozmaite funkcje. Istnieje jednak takie stanowisko, bez którego nie obejdzie się żadna firma: spedycja bez kierowców ciężarówek po prostu się nie uda. Są oni zatem najważniejszym ogniwem całego łańcucha dostaw, a od zaangażowania i umiejętności truckersów zależy zarówno terminowość, jak i bezpieczeństwo powierzonych przewoźnikowi przesyłek. 

Od pewnego czasu ważnym trendem wśród ludzi wykonujących ten zawód jest ekonomiczna jazda ciężarówką, czyli tzw. eco-driving. Z pewnością taka postawa kierowców jest korzystna dla środowiska naturalnego, ponieważ mniejsze spalanie oznacza redukcję zanieczyszczeń, a co za tym idzie — sprzyja ochronie przyrody. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że dobro planety to zaledwie jeden z bonusów, jakie przynosi tego rodzaju praktyka. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę pozostałych korzyści wynikających z ekonomicznej jazdy. 

Co zyskuje firma przewozowa dzięki ekonomicznej jeździe ciężarówkami?

Współczesny świat stawia nie tylko na zysk — coraz częściej obok kryteriów ekonomicznych zwraca się uwagę na kwestie pozafinansowe. W biznesie liczy się więc nie tylko korzystna cena, ale również takie elementy, jak:

  • wiarygodność, 

  • wizerunek,

  • ekologia. 

Nowoczesne przedsiębiorstwa oferujące usługi spedycyjne, pragnąc wyprzedzić konkurencję, muszą dbać o takie elementy, jak ochrona środowiska czy zmniejszenie śladu węglowego. Każde działanie sprzyjające dobru planety jest dobrze widziane przez kontrahentów — i trudno zaprzeczyć, że jest to dla nas wszystkich korzystne. Ekonomiczna jazda, poza tym, że sprzyja poprawie wizerunku firmy organizującej spedycję, przynosi jej też inne, bardziej wymierne zyski. 

Oszczędność na paliwie i częściach zamiennych

Podstawową zaletą eco-drivingu jest zmniejszenie nakładów na paliwo. Transport krajowy i międzynarodowy wymaga niekiedy pokonywania ogromnych odległości, dlatego ograniczenie spalania nawet o kilka procent przyniesie firmie znaczne oszczędności w skali roku.

Na tym jednak nie koniec: ostrożna (a więc niekoniecznie wolniejsza) jazda ciężąrówką sprawia, że poszczególne jej części, jak np. skrzynia biegów, czy hamulce, mniej się zużywają, dzięki czemu rzadziej wymagają napraw lub wymiany, a to oznacza zmniejszenie nakładów na remonty.

Mniejsza awaryjność

Nikt nie lubi spóźnień w dostawie przesyłek, więc firmy organizujące transport krajowy i międzynarodowy muszą dokładać wszelkich starań, by dowieźć towar na czas. Oczywiście zawsze mogą wystąpić nieprzewidziane trudności — na przykład takie, jak awaria samochodu. Ekologiczna, świadoma jazda powoduje jednak, że częstotliwość tego typu zdarzeń znacząco maleje, dzięki czemu klienci nie muszą się martwić, że ich paczki dotrą na miejsce z opóźnieniem. 

Atrakcyjniejsza oferta dla klientów

Warto zauważyć, że firma spedycyjna, która ponosi niższe koszty bieżące, może sobie pozwolić na zaoferowanie swoim klientom lepszych cen i szerszych możliwości. Nowoczesne, ekologiczne przedsiębiorstwa organizujące transport krajowy i międzynarodowy umożliwiają tanie przewożenie rozmaitych przesyłek, a szczegóły oferty można w każdej chwili sprawdzić online.

Zredukowanie emisji zanieczyszczeń

Sprawnie zorganizowane usługi spedycyjne stanowią fundament współczesnego handlu. Trudno jednak zaprzeczyć, że wiążą się one z degradacją środowiska. Ekologiczna jazda wymiernie przyczynia się jednak do redukcji tych zanieczyszczeń. Ponieważ wszyscy chcemy oddychać czystszym powietrzem, warto wspierać takie trendy.

Skorzystaj z usług firmy Espedycja!

Eco-driving przynosi korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i zwyczajnym ludziom. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub szukasz dobrej firmy spedycyjnej, która zorganizuje dla Ciebie transport krajowy i międzynarodowy, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. 

Powrót

Transport chłodniczy: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

17.11.2023
Co warto wiedzieć o transporcie chłodniczym? Dowiedz się, w jakich branżach jest wykorzystywany, na co zwrócić uwagę, zlecając usługę i od czego zależą jej ceny....
CZYTAJ

Stawka za transport towarów: od czego zależy? Sprawdź razem z nami! Cz. 2

03.11.2023
Przeczytaj drugą część artykułu Espedycji i poznaj kolejne parametry wpływające na cenę za transport towarów. Dowiedz się, jak wykonywane są wyceny i wybierz sprawdzonego przewoźnika....
CZYTAJ

Stawka za transport towarów. Od czego zależy? Sprawdź razem z nami! Cz. 1

19.10.2023
Chcesz nadać przesyłkę i nie wiesz, od czego zależą stawki za przewóz ładunku? Objaśniamy, od jakich czynników uzależniona jest cena za transport towarów. Sprawdź!...
CZYTAJ
Archiwum