Usługi dodatkowe i dopłaty - czego należy się spodziewać w cenniku przewoźnika?

27-06-2022

Szukasz sprawdzonej firmy, która zorganizuje dla Ciebie transport krajowy i międzynarodowy? Zastanawiasz się, na jakie elementy należy zwrócić uwagę, sprawdzając cennik usług spedycyjnych i co możesz zrobić, by uniknąć dodatkowych opłat? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie! Przeczytaj zawarte w nim porady i spraw, by Twoja przesyłka dotarła na miejsce terminowo i bez zbędnych kosztów.

 

Spis treści

 

Dopłaty do przesyłki?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat transport krajowy i międzynarodowy ogromnie zyskał na znaczeniu: coraz chętniej i częściej kupujemy oraz sprzedajemy na odległość, a to pociąga za sobą konieczność znalezienia rzetelnych, sprawnych przewoźników. Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w przewozach. Ich właściciele samodzielnie ustalają taryfy, dlatego kwoty, jakie trzeba zapłacić za takie same usługi spedycyjne, mogą się różnić w zależności od przedsiębiorstwa. 

Jak zatem rozpoznać rzetelnego kontrahenta? To proste — dobra firma transportowa jasno informuje swoich klientów o wysokości opłat, a wszelkie niezbędne dane zamieszcza w cenniku dostępnym online.

Do najważniejszych elementów wpływających na ceny usług spedycyjnych należą:

  • wymiary przesyłki,

  • jej waga,

  • rodzaj opakowania,

  • opcje dodatkowe — np. pobranie, serwis SMS itp. 

Duże znaczenie ma oczywiście odległość, na jaką paczka ma zostać dostarczona. Transport krajowy jest zwykle tańszy, niż międzynarodowy. Rzetelny przewoźnik dba jednak o to, by klient nie został zaskoczony ceną usług spedycyjnych — informacje dotyczące poszczególnych krajów przeznaczenia zamieszczane są na stronie internetowej.

W jakich sytuacjach możemy spodziewać się konieczności dopłaty za przesyłkę?

Mimo wszystkich opisanych powyżej udogodnień zdarza się, że przewoźnik nalicza opłaty dodatkowe. Z czego wynikają takie sytuacje? W jaki sposób można im zapobiec? Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę najczęstszych przyczyn nieporozumień. Mamy nadzieję, że dzięki temu unikniesz błędów i zaoszczędzisz pieniądze. 

Ubezpieczenie paczki

Każda firma, dla której spedycja towarów jest głównym źródłem dochodu, dokłada starań, by przesyłki docierały do odbiorców terminowo i bezpiecznie. Po drodze mogą jednak wystąpić różne nieprzewidziane okoliczności. Nadawcy mają tego świadomość, dlatego często decydują się na ubezpieczenie paczki. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż jest to usługa dodatkowa, a co za tym idzie, jej koszt nie jest wliczony w podstawową cenę przewozu. 

Dopłata za przesyłkę niestandardową

Kolejnym ważnym powodem naliczania dopłat za dostarczenie przesyłki może być jej rodzaj. Pamiętaj, że transport krajowy i międzynarodowy wymaga sprawnej organizacji, a ta opiera się o pewną unifikację. Paczki ponadgabarytowe, mające nietypowy kształt lub wymagające szczególnego traktowania zabierają więcej miejsca w samochodzie i wymagają wzmożonej uwagi ze strony kuriera. Firma spedycyjna ma zatem prawo naliczyć za to dodatkowe opłaty. 

Odmowa przyjęcia lub ponowne doręczenie

Zdarza się, że odbiorca z różnych przyczyn nie odbierze paczki za pierwszym razem — być może odmówi jej przyjęcia, albo kurier nie zastanie go pod wskazanym adresem. W takiej sytuacji są do wyboru dwa wyjścia: drugie podejście (niekiedy w cenie podstawowej wliczone jest ponowne doręczenie), lub zwrot do nadawcy. W obu przypadkach ktoś musi jednak wykonać pracę. Firma świadcząca usługi spedycyjne może więc zrekompensować sobie poniesione koszty, żądając dopłaty.

Magazynowanie

Przechowywanie przesyłki w magazynie to rozwiązanie chętnie wykorzystywane przez nadawców w sezonie wakacyjnym. W sytuacji, gdy adresat wyjechał na kilka dni, paczka może poczekać na niego w bezpiecznym miejscu. Tego rodzaju opcja jest jednak dodatkowo płatna, chociaż może się okazać tańsza, niż zwrot. Chcąc mieć pewność, że wybierzesz korzystniejsze dla siebie rozwiązanie, warto sprawdzić ceny na stronie firmy spedycyjnej.

Z nami Twoja paczka trafi tam, gdzie powinna!

Znalezienie rzetelnego przewoźnika gwarantuje, że Twoja przesyłka dotrze do miejsca przeznaczenia terminowo i bezpiecznie, a ty unikniesz przykrych niespodzianek związanych z dodatkowymi kosztami. Jeśli szukasz dobrej firmy spedycyjnej, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy wątpliwości, a Ty oszczędzisz pieniądze i zyskasz szybki, sprawny transport. 

Powrót

Co musisz wiedzieć o planowaniu transportu? Sprawdź z Espedycją!

19.05.2023
Przygotowanie transportu i jego planowanie to wieloetapowe czynności, wymagające wiedzy i umiejętności. Poznaj szczegóły i cenne wskazówki....
CZYTAJ

Czy przewoźnik może stosować konwencję CMR w przewozie krajowym? Podpowiadamy!

05.05.2023
Konwencja CMR to zbiór praw chroniący interesy klientów, jak i przewoźników. Sprawdź, które z postanowień warto wdrożyć w transporcie krajowym....
CZYTAJ

Konwencja CMR - czym jest i co musisz o niej wiedzieć? Cz. 2

20.04.2023
Konwencja CMR to międzynarodowa regulacja prawa, umożliwiająca legalny i sprawny transport towarów. Poznaj niezbędne obowiązki nadawcy i przewoźnika....
CZYTAJ
Archiwum