Jakie zwierzęta można wysłać kurierem? Sprawdź!

05-09-2022

transport

Zastanawiasz się, czy firmy świadczące usługi spedycyjne podejmują się transportu żywych zwierząt? Czy taki przewóz jest zgodny z polskim prawem, a jeśli tak, to jakie gatunki można wysłać kurierem? O czym należy pamiętać, decydując się na tego typu rozwiązanie? Jeżeli szukasz rzetelnych odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury naszego krótkiego artykułu. 

 

Wysyłka... zwierząt?

Pomysł wysłania żywych zwierząt kurierem może w pierwszej chwili budzić pewne kontrowersje. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że przy spełnieniu odpowiednich założeń spedycja i transport takiego „towaru” są całkowicie bezpieczne i zgodne z prawem. Kwestie te reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Mimo iż nie odnosi się ona bezpośrednio do usług spedycyjnych dotyczących przewozu zwierząt w paczkach, zawarte w niej zapisy jednoznacznie zakazują znęcania się nad istotami żywymi, a więc między innymi:

  • transportu w sposób narażający zwierzęta na zbędny stres,

  • przewożenia i przetrzymywania żywych ryb w niedostatecznej ilości wody uniemożliwiającej im oddychanie,

  • wystawiania na działanie warunków atmosferycznych mogących zagrozić ich życiu lub zdrowiu,

  • przetrzymywanie bez odpowiedniego pożywienia i wody przez okres przekraczający minimalne potrzeby danego gatunku. 

Organizując transport krajowy i międzynarodowy żywych zwierząt, należy zatem dopełnić starań, by uwzględnić powyższe zapisy. Za ich złamanie grożą konsekwencje prawne, a nawet kara więzienia. 

O czym musimy pamiętać, wysyłając kurierem żywe zwierzęta?

Pragnąc wysłać zwierzęta kurierem, należy oczywiście poczynić starania, by taka podróż była dla nich jak najbardziej komfortowa oraz by trwała tak krótko, jak to tylko możliwe. Nie każdy przewoźnik jest w stanie sprostać tym wymaganiom. Nowoczesna firma spedycyjna z łatwością poradzi sobie jednak z różnego typu wyzwaniami. 

Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju spedycja i transport muszą spełniać pewne warunki, a mianowicie: 

  • zwierzęta nie mogą cierpieć ani być narażone na stres,

  • transport krajowy i międzynarodowy ma być zorganizowany w sposób niezagrażający ich życiu lub zdrowiu,

  • podczas przewozu należy zadbać o spełnienie minimalnych życiowych zwierzęcia.

kurier

Które zwierzęta można przesłać...

Każda firma oferująca usługi spedycyjne stosuje listę towarów zakazanych, których nie podejmuje się przewozić. Oznacza to, że zanim zdecydujesz się skorzystać z usług danego przewoźnika, należy zapoznać się z jego warunkami dostępnymi na stronie internetowej. 

Niestety w większości przypadków firmy spedycyjne nie godzą się na wysyłkę organizmów żywych. W praktyce jedynymi zwierzętami, jakie przewożą firmy spedycyjne, są ptaki oraz owady (pszczoły). Co więcej, ich wysyłka podlega pewnym obwarowaniom:

  • paczka, w której są przewożone, musi być oznakowana naklejkami „Ostrożnie” oraz „Żywe zwierzę”,

  • przesyłka musi zostać nadana jako priorytet z płatnością za pobraniem oraz doręczeniem do rąk odbiorcy,

  • paczka z żywymi pszczołami lub ptakami musi zostać nadana przed godziną 12.00 od poniedziałku do czwartku. Jeśli firma świadcząca usługi spedycyjne nie dostarcza przesyłek w soboty, nie zaleca się nadawania ich w piątek. Podobnie rzecz wygląda w przeddzień dni wolnych od pracy. 

...a których wysyłka jest zabroniona?

Niestety poza opisanymi wyżej ptakami (domowymi lub ozdobnymi) oraz pszczołami nie można wysłać kurierem żadnych innych rodzajów zwierząt. Przewóz ssaków, gadów, ryb, czy bezkręgowców jest więc zabroniony. Nie wynika to oczywiście ze złej woli przewoźników, ale z faktu, że trudno jest zapewnić im odpowiednie warunki podczas transportu, a nikt nie chce narażać ich na niepotrzebne cierpienie oraz ponosić konsekwencji (również tych karnych) wynikających z przewożenia zwierząt w niewłaściwy sposób. 

Potrzebujesz usług spedycyjnych? Odwiedź stronę espedycja.com

Przewiezienie żywych zwierząt nie zawsze jest możliwe, jednak w pewnych przypadkach da się je zorganizować. Nowoczesne firmy spedycyjne dokładają starań, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom oraz potrzebom klientów. Jeżeli więc szukasz dobrego przewoźnika, który organizuje sprawny transport krajowy i międzynarodowy, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie. 

Powrót

Dlaczego warto korzystać z transportu ponadnormatywnego?

25.11.2022
Korzystanie z transportu ponadnormatywnego to prosty sposób na przewóz dużych, ciężkich towarów. Sprawdź, jakie korzyści przyniesie Ci to rozwiązanie....
CZYTAJ

Jakie ekologiczne rozwiązania warto wprowadzić do transportu?

11.11.2022
Przewóz towarów może być przyjazny naturze. Prezentujemy trzy rozwiązania pozwalające na redukcję ilości spalin oraz zmniejszenie kosztów transportu....
CZYTAJ

Przesyłka porcelany kurierem - co musisz wiedzieć?

20.10.2022
Chcesz przesłać kurierem delikatne przedmioty z porcelany? Podpowiadamy, co zrobić, by towar dotarł na miejsce szybko, sprawnie i bez uszkodzeń!...
CZYTAJ
Archiwum