Jakie są najczęstsze choroby zawodowe kierowców przewozowych?

26-05-2022

Praca kierowcy w firmie świadczącej usługi spedycyjne jest niezwykle ciekawa, ale też wymagająca. Niekiedy niesie ona też ze sobą konsekwencje zdrowotne. Jeżeli zastanawiasz się, jakie choroby zawodowe dotykają osoby bezpośrednio zaangażowane w transport krajowy i międzynarodowy, przeczytaj nasz krótki artykuł. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje na ten temat. 

 

Spis treści

 

Na co narażeni są kierowcy ciężarówek podczas pracy?

Warto mieć na uwadze fakt, że transport krajowy i międzynarodowy niekiedy odbywa się na bardzo długich trasach. Sprawia to, że truckerzy spędzają w samochodach wiele dni, a niekiedy nawet tygodni. Aby zrozumieć, w jaki sposób wpływa to na ich zdrowie, należy uświadomić sobie, na jakie zagrożenia narażeni są kierowcy pracujący w firmie spedycyjnej. Są to zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne, a do najważniejszych z nich należą:

  • rozłąka z bliskimi i dezorganizacja życia rodzinnego, 

  • spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej,

  • konieczność stałego wytężania uwagi i pracy pod presją,

  • trudności z utrzymaniem zdrowej diety,

  • odpowiedzialność za pojazd i przewożony ładunek.

Krótko mówiąc, nie jest to zawód dla każdego. Dlatego właśnie każdego roku około 25 tysięcy polskich kierowców rezygnuje z pracy w firmach świadczących usługi spedycyjne, a znaczna część truckerów przyznaje, że wskutek wykonywania obowiązków zawodowych przez dłuższy czas zmaga się z różnorakimi dolegliwościami. 

Jakich chorób muszą się przestrzegać kierowcy?

Zawodowy kierowca realizujący transport krajowy i międzynarodowy spędza za kierownicą średnio 50 godzin w miesiącu. Jest to więc okres dłuższy, niż cały etat. Co więcej, o ile osoba pracująca za biurkiem może w dowolnej chwili wstać, rozprostować kręgosłup, czy zrobić sobie przerwę, o tyle trucker zwykle nie ma takiej możliwości. Odpoczywa wówczas, kiedy jest to możliwe, a nie wtedy, gdy tego potrzebuje. Na dłuższą metę taki tryb życia prowadzi do rozwoju wielu chorób. Poniżej opiszemy najważniejsze z nich. 

Problemy z kręgosłupem

Organizm ludzki jest przystosowany do ruchu — siedzący tryb życia nie jest więc dla nas naturalny, tym bardziej jeśli wymaga on pozostawania w tej samej, wymuszonej pozycji przez wiele godzin. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że kierowca samochodu ciężarowego nie tylko siedzi, ale też napręża wciąż te same partie mięśni, co związane jest z obsługą pojazdu.

Co więcej, trucker zwykle nie ma możliwości ani czasu, by skupić się na swoim zdrowiu — liczy się głównie realizacja przewozu, jaki zleciła mu firma. Spedycja towarów wymaga dostarczenia ładunków na miejsce w określonym czasie, co w uwagi na warunki drogowe nie zawsze jest proste. 

Wszystko to sprawia, że zdrowie spychane jest na dalszy plan, a wielogodzinne siedzenie stanowi ogromne obciążenie dla układu kostnego, a w szczególności dla kręgosłupa. Wskutek tego pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe skutkujące bólem i ograniczeniem mobilności.

Nadciśnienie tętnicze i niedokrwienie serca

Częstym zjawiskiem wśród kierowców pracujących w firmach spedycyjnych są też dolegliwości ze strony układu krwionośnego. Do najgroźniejszych z nich należą:

  • nadciśnienie tętnicze,

  • choroba niedokrwienna serca,

  • zakrzepica.

Wszystkie te choroby są skutkiem tego samego zestawu czynników: nieprawidłowej diety, braku ruchu oraz długotrwałego napięcia emocjonalnego, z jakim wiąże się realizowanie transportu krajowego i międzynarodowego, zwłaszcza na długich i wymagających trasach.

Ciągła walka ze stresem i hałasem

Stres ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu hałas, nadmiar bodźców oraz konieczność zmagania się z nieprzewidzianymi okolicznościami. Kierowca w firmie świadczącej usługi spedycyjne jest obarczony odpowiedzialnością za pojazd, ładunek oraz sposób realizacji transportu. Musi stosować się do przepisów ruchu drogowego, ale też sprawić, by przewóz odbył się w jak najkrótszym czasie, a te dwa założenia często się wykluczają. Wszystko to podnosi poziom stresu i negatywnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie kierującego.

Sprawdź ofertę firmy Espedycja

Praca kierowcy jest wymagająca i pełna wyzwań, a priorytetem pozostaje zawsze dowiezienie ładunku na miejsce w wyznaczonym czasie. Jeśli szukasz rzetelnej firmy oferującej usługi spedycyjne na najwyższym poziomie, skontaktuj się z nami. Zorganizujemy dla Ciebie transport krajowy i międzynarodowy, a także chętnie odpowiemy na Twoje pytania. 

Powrót

Wysyłka książek kurierem: jak je poprawnie zapakować?

19.09.2022
Właściwe przygotowanie książek do wysyłki ochroni je przed zniszczeniem podczas transportu. Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać właściwe opakowanie....
CZYTAJ

Jakie zwierzęta można wysłać kurierem? Sprawdź!

05.09.2022
Wysyłka żywych zwierząt kurierem wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków. Podpowiadamy, które gatunki można przewozić i na jakich zasadach....
CZYTAJ

Sprawdź, jakie rodzaje naczep można spotkać przy podróżach spedycyjnych!

23.08.2022
Zastanawiasz się, z jakich rodzajów naczep korzystają firmy spedycyjne? Przeczytaj nasz wpis — znajdziesz w nim odpowiedź na swoje pytanie!...
CZYTAJ
Archiwum