Jakie są główne gałęzie transportu?

19-12-2022

Z pewnością nikt nie wyobraża sobie obecnie życia bez produktów sprowadzanych z innych miejsc, często nawet z najdalszych zakątków świata. Rozwój takiej działalności wymagał oczywiście wynalezienia różnych form przewozu towarów. Obecnie do dyspozycji jest wiele wariantów transportu — krajowego i zagranicznego. Przeczytaj artykuł i poznaj cechy poszczególnych opcji.

Transport drogowy

Jest to forma znana każdemu, ponieważ przewożenie towarów różnego rodzaju pojazdami jest zdecydowanie wybierane najczęściej, zwłaszcza gdy chodzi o bliższe odległości. Myli się jednak ten, kto pomyśli, że w ten sposób realizowany jest tylko transport krajowy, ale i międzynarodowy — ciężarówkami można dotrzeć w naprawdę wiele miejsc, na przykład z Polski do licznych krajów europejskich. Gdy jednak odległości są zbyt duże, co wiąże się też z długim czasem potrzebnym na ich pokonanie (jak i wysoką emisją spalin zagrażających środowisku), ta forma przewozu często ustępuje kolei.

Ważną zaletą tego wariantu jest fakt, że może on wykorzystywać różne pojazdy, nawet auta osobowe, a ponadto dostawcze aż po wielkie ciężarówki, zdolne pomieścić imponujące ilości towarów.

Transport morski

Jest to bardzo atrakcyjna forma przewozu towarów, o czym najlepiej świadczy fakt, że stale się rozwija. Dzięki temu między innymi osoby chcące zlecić usługi spedycyjne realizowane drogą morską mogą spodziewać się ich coraz lepszej dostępności i atrakcyjności cen. Metoda ta jest chętnie wybierana m.in. ze względu na fakt, że wykorzystywane do transportu statki, na przykład wielkie kontenerowce, odznaczają się olbrzymią pojemnością. To jest zaleta dla wszystkich: firma zajmująca się spedycją może realizować zlecenia dla wielu klientów jednocześnie (stawiając np. na tzw. drobnicę), jej kontrahenci dzięki temu płacą mniej, a przy tym chronione jest środowisko.

Wady takiego rozwiązania? To przede wszystkim długi czas oczekiwania na przybicie statku do portu, zabierający nierzadko wiele miesięcy. Nie jest to jednak problem, jeśli przedsiębiorca jest w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem planować swoje operacje.

Transport lotniczy

To zdecydowanie przyszłość, jeśli chodzi o spedycję i transport. Ten rodzaju przewozu rozwija się najszybciej. Ma niezwykle cenną zaletę w postaci możliwości przesyłania towarów w bardzo krótkim czasie, nawet gdy w grę wchodzą olbrzymie odległości. Obecnie zaś czas jest w biznesie coraz ważniejszy, o czym świadczy wzrost zainteresowania takimi usługami. Wadą jest oczywiście cena — kosztowne jest paliwo lotnicze, a przy tym towary trzeba jeszcze dowieźć na lotnisko oraz zorganizować ich odbiór w miejscu docelowym. Co ważne, ładunki transportowane w ten sposób są bardzo bezpieczne, ponieważ wypadki lotnicze zdarzają się niezwykle rzadko, nie ma też ryzyka kolizji jak w przypadku samochodów czy nawet kolei.

Transport kolejowy

Jeśli ktoś poszukuje usług spedycyjnych bezpiecznych dla środowiska, a przy tym wiążących się z szybkim przesyłem towarów, w dodatku generujących małe koszty — kolej będzie dla niego idealnym rozwiązaniem. Walory te sprawiają, że ten rodzaj przewozu jest chętnie wybierany, choć trzeba mieć na uwadze fakt, że jego szybkość w dużej mierze zależy od tego, przez jakie kraje będzie przebiegać, a konkretnie — od obecnej w nich infrastruktury. Ponadto pociągi towarowe pozwalają na załadowanie olbrzymich ilości towarów, co czyni tę formę przesyłu jeszcze bardziej opłacalną, co ciekawe, jest ona tym bardziej opłacalna im dłuższa trasa do pokonania. Jest to zatem znakomite rozwiązanie w przypadku znacznych odległości, często wybierane także w ramach tzw. transportu intermodalnego, czyli na przykład jako uzupełnienie dla drogi morskiej czy powietrznej.

Espedycja – znamy się na transporcie i spedycji!

Wszystkie te rodzaje przewozu towarów są nam doskonale znane, ponieważ działamy w tej branży od dawna. Wiemy, co opłaca się wybrać w danym przypadku, zawsze możemy więc udzielić porady naszym klientom, obecnym i przyszłym. Powierz nam usługi spedycyjne dla swojej firmy, a zyskasz pewność, że wybierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, dogodne, szybkie oraz optymalne pod względem finansowym. Zachęcamy do kontaktu!

Powrót

Rozładowanie i załadowanie towaru - czy kierowca jest za to odpowiedzialny?

20.03.2023
Przepisy transportu drogowego określają zasady dotyczące ładunku i rozładunku towarów transportowanych. Poznaj szczegóły oraz obowiązki kierowcy....
CZYTAJ

Czas pracy kierowcy - co musisz wiedzieć? Podpowiadamy!

06.03.2023
Poznaj niezbędne informacje dotyczące czasu pracy kierowców i sprawdź, jak wyglądają obostrzenia pozwalające na zachowanie bezpieczeństwa....
CZYTAJ

Wysyłka palet - co musisz wiedzieć?

19.02.2023
Masz do wysłania więcej towaru? Wybierz wysyłkę paletą! Dowiedz się z naszego artykułu, jak to zrobić i zamów kuriera ze strony espedycja.com!...
CZYTAJ
Archiwum