Jakie ekologiczne rozwiązania warto wprowadzić do transportu?

11-11-2022

eko

Chcesz się dowiedzieć, czy transport krajowy i międzynarodowy może być realizowany w sposób przyjazny dla środowiska? Co mogą zrobić właściciele firm spedycyjnych, by przewóz towarów stał się bardziej ekologiczny? Jeśli szukasz konkretnych wskazówek, to jesteś we właściwym miejscu! Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, jakie rozwiązania warto wprowadzać w tej branży!

Dbajmy o nasze środowisko

Dane dotyczące wpływu, jaki wywierają na środowisko naturalne firmy spedycyjne, nie napawają optymizmem: z powodu dużej emisji spalin transport krajowy i międzynarodowy w Europie generuje największe ilości dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Warto więc zastanowić się, co można zrobić, by przeciwdziałać dalszej degradacji przyrody. 

Najprostszym rozwiązaniem byłoby ograniczenie ilości przewożonych towarów, co jednak nie jest możliwe. Świat jest dziś globalną wioską, wszyscy chcemy kupować oraz sprzedawać szybko i tanio. Nic zatem dziwnego, że nowoczesne usługi spedycyjne stanowią podstawę sprawnej wymiany handlowej.

Znacznie korzystniejszym trendem jest wprowadzanie w transporcie krajowym i międzynarodowym rozwiązań, które redukują szkodliwy wpływ na środowisko, a jednocześnie zapewniają płynną wymianę towarów. Jest to zresztą postawa zgodna z wytycznymi Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że unijne regulacje nakładają na firmy oferujące spedycję obowiązek zredukowania emisji dwutlenku węgla o 40% do 2030 roku. 

Ekologiczne rozwiązania, które warto wprowadzić do transportu

Sprawna spedycja i transport towarów przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody są możliwe tylko wtedy, gdy wprowadzi się spójne, przemyślane rozwiązania. Pamiętaj, że Ty, jako konsument, również masz wpływ na to, jak będzie wyglądała przyszłość naszej planety. Wybierając nowoczesne firmy spedycyjne, dla których troska o środowisko naturalne stanowi ważny aspekt działalności, wspierasz postawy proekologiczne i przyczyniasz się do poprawy stanu powietrza.

Jak to wygląda w praktyce? Bardzo prosto. Poniżej prezentujemy trzy skuteczne sposoby na zredukowanie negatywnego wpływu transportu krajowego i międzynarodowego na środowisko naturalne. Dzięki tym rozwiązaniom firmy oferujące usługi spedycyjne mogą zmniejszyć ilość emitowanych przez nie zanieczyszczeń, a przy okazji zaoferować swoim klientom bardziej przystępne ceny. 

Zastosowanie paliw alternatywnych

Jednym z najważniejszych pomysłów mających na celu zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery jest wymiana lub modernizacja floty, pozwalająca na korzystanie z alternatywnych paliw, takich jak:

  • wodór,

  • oleje syntetyczne i parafinowe,

  • biopaliwa.

Firmy specjalizujące się w usługach spedycyjnych muszą oczywiście poczynić w związku z tym pewne inwestycje, co wiąże się z koniecznością rozsądnego planowania budżetu. Warto jednak pamiętać, że jest to wydatek, który zwraca się w dwójnasób: poprawia stan środowiska, a jednocześnie pozwala na zmniejszenie opłat związanych z emisją spalin w miastach. Dzięki temu transport i spedycja stają się przyjazne naturze, a na dłuższą metę również... tańsze. 

Korzystanie z najnowszych technologii

Kolejnym ważnym krokiem, jaki podejmują firmy spedycyjne celem redukcji spalin, jest korzystanie z nowoczesnych technologii, takich jak systemy telematyczne. Umożliwiają one optymalne zaplanowanie trasy, dzięki czemu transport krajowy i międzynarodowy realizowany jest przy minimalnym zużyciu paliwa. Wpływa to pozytywnie zarówno na finanse przedsiębiorstwa przewozowego, jak i na stan środowiska naturalnego. 

Ecodriving

Modyfikacja stylu jazdy kierowców to prosty sposób na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń oraz zminimalizowanie kosztów związanych z wydatkami na paliwo. Dzięki takiej postawie firmy przewozowe redukują ilość szkodliwych gazów w atmosferze, uzyskują lepsze wyniki finansowe, a przy tym są w stanie zaoferować klientom tanie usługi spedycyjne. Jest to więc sytuacja, w której każdy wygrywa. 

Espedycja – firma spedycyjna, której możesz zaufać

Jak widzisz nowoczesny, sprawnie zorganizowany transport krajowy i międzynarodowy sprzyja poprawie stanu powietrza. Jeżeli szukasz przewoźnika, który dysponuje nowoczesną flotą i stosuje przemyślane rozwiązania, skontaktuj się z nami. Jako rzetelna firma oferująca usługi spedycyjne z chęcią odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci zorganizować przewóz w Polsce i innych krajach. 

Powrót

Czym jest transport LTL? Podpowiadamy!

19.09.2023
Transport LTL to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na przewóz przesyłek drobnicowych. Sprawdź, na czym polega oraz poznaj wszystkie możliwości....
CZYTAJ

W jakich sytuacjach przewoźnik może odmówić załadunku? Podpowiadamy!

05.09.2023
Niewłaściwe opakowanie lub brak dokumentów to najczęstsze powody odmowy transportu. Sprawdź, jak przygotować przesyłkę do bezproblemowego nadania. ...
CZYTAJ

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu przewoźnika?

19.08.2023
OCP to polisa ubezpieczeniowa dedykowana przewoźnikom. Poznaj szczegółowy zakres jej obowiązywania oraz sytuacje, w których jest niezbędna....
CZYTAJ
Archiwum