Jaka jest różnica pomiędzy zleceniem spedycyjnym a transportowym? Odpowiadamy

06-10-2022

transport

Korzystając z usług firmy spedycyjnej, nie zawsze zdajesz sobie sprawę z formalności, jakie są związane z organizacją transportu krajowego i międzynarodowego. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w niektórych przypadkach przewiezienie Twojej paczki to będzie zlecenie transportowe, a w innych — spedycyjne. Na czym polega różnica pomiędzy nimi? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj już teraz nasz krótki artykuł!

 

Czym jest zlecenie spedycyjne...

Zacznijmy od tego, że spedycja i transport to dość złożone kwestie, dlatego każde działanie mające na celu uproszczenie procedur jest korzystne zarówno z punktu widzenia firmy przewozowej, jak i klienta. Dzięki temu może on korzystać z szybkiego i taniego przewożenia towarów, i to przy ograniczeniu formalności do niezbędnego minimum.

Przykładem tego typu rozwiązania jest zlecenie spedycyjne, będące uproszczoną formą umowy przewozowej. Zawarcie tego typu kontraktu może przyjmować różne formy, na przykład:

 • telefoniczną,

 • mailową,

 • słowną.

Należy jednak podkreślić, że dobrą praktyką jest zawieranie umów na piśmie. Dzięki temu unika się zbędnych nieporozumień, a poza tym w razie wystąpienia szkody ten dokument umożliwia zweryfikowanie pracy spedytora. Takie zlecenie w formie pisemnej zawiera informacje niezbędne do prawidłowego zorganizowania spedycji i transportu, na przykład:

 • koszty,

 • terminy płatności,

 • rodzaj załadunku,

 • sposoby zabezpieczenia towaru,

 • itp.

...a czym zlecenie transportowe?

W odróżnieniu od zlecenia spedycyjnego, tego rodzaju kontrakt odnosi się wyłącznie do usług transportu krajowego i międzynarodowego. Jest to pisemna umowa zawierana pomiędzy przewoźnikiem a zleceniodawcą przewozu. W dokumencie podpisanym przez obie strony powinny zaleźć się szczegółowe informacje dotyczące sposobu realizacji zlecenia. Muszą tam zostać wyszczególnione takie zagadnienia, jak:

 • terminy załadunku i rozładunku,

 • wynagrodzenie przysługujące firmie spedycyjnej z tytułu wywiązania się z umowy,

 • rodzaj pojazdu lub pojazdów, jakie posłużą do realizacji usługi,

 • określenie praw oraz obowiązków każdej ze stron umowy.

spedycja

Jakie są główne różnice pomiędzy zleceniem spedycyjnym a transportowym?

Z punktu widzenia laika spedycja i transport to niemal synonimy — chodzi przecież o sprawny przewóz ładunków z punktu A do B. W rzeczywistości jednak są to różne zagadnienia; zlecenie spedycyjne i transportowe nie są więc tożsame. Na czym więc polegają rozbieżności pomiędzy nimi?

Najważniejsza różnica polega na zakresie, jaki obejmuje każdy z tych kontraktów. W każdym z omawianych przypadków do wykonania są nieco inne czynności:

 • zlecenie spedycyjne obejmuje wszelkie czynności związane z organizacją transportu krajowego i międzynarodowego,

 • zlecenie transportowe dotyczy tylko kwestii przewozu ładunków.

Należy mieć na uwadze fakt, że rozróżnienie tych dwóch terminów nie jest tylko kwestią formalną oraz że pociąga ono za sobą pewne konsekwencje prawne. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku, gdy podczas realizacji usług spedycyjnych dojdzie do jakichś nieprzewidzianych okoliczności albo ewentualnych zaniedbań. Transport krajowy i międzynarodowy jest przecież podatny na tzw. wypadki losowe, zjawiska pogodowe itp. Wszystkie one mogą poważnie zakłócić przewóz towarów. W takiej sytuacji kwestia odpowiedzialności za szkody jest ściśle związana z tym, o jaki rodzaj zlecenia chodzi.

Jak to wygląda w praktyce? To bardzo proste:

 • przy zleceniu spedycyjnym spedytor nie odpowiada za działanie przewoźników i innych spedytorów zaangażowanych w przewóz. Wyjątkiem jest sytuacja, w której to on sam wykonuje usługi przewozowe. Kwestie prawne reguluje tu kodeks cywilny,

 • w przypadku zlecenia transportowego mamy do czynienia z tzw. odpowiedzialnością rozszerzoną. Polega ona na tym, że pierwszy przewoźnik odpowiada za każdego kolejnego. Kwestie te reguluje ustawa prawa przewozowego.

Jak transport krajowy i międzynarodowy, to tylko z firmą Espedycja!

Jak widać transport krajowy i międzynarodowy to przedsięwzięcie wymagające znalezienia rzetelnego partnera, na którym można polegać niezależnie od okoliczności. Jeśli szukasz dobrej firmy zajmującej się spedycją, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci w szybkim i sprawnym zorganizowaniu przewozu. 

Powrót

Transport chłodniczy: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

17.11.2023
Co warto wiedzieć o transporcie chłodniczym? Dowiedz się, w jakich branżach jest wykorzystywany, na co zwrócić uwagę, zlecając usługę i od czego zależą jej ceny....
CZYTAJ

Stawka za transport towarów: od czego zależy? Sprawdź razem z nami! Cz. 2

03.11.2023
Przeczytaj drugą część artykułu Espedycji i poznaj kolejne parametry wpływające na cenę za transport towarów. Dowiedz się, jak wykonywane są wyceny i wybierz sprawdzonego przewoźnika....
CZYTAJ

Stawka za transport towarów. Od czego zależy? Sprawdź razem z nami! Cz. 1

19.10.2023
Chcesz nadać przesyłkę i nie wiesz, od czego zależą stawki za przewóz ładunku? Objaśniamy, od jakich czynników uzależniona jest cena za transport towarów. Sprawdź!...
CZYTAJ
Archiwum