Jak utrzymać zdrowy tryb życia jako kierowca ciężarówki?

25-04-2022

Zastanawiasz się, jak utrzymać zdrowy tryb życia, pracując jako kierowca w firmie świadczącej usługi spedycyjne? Czy to w ogóle możliwe wobec wyzwań, jakie stawia przed Tobą transport krajowy i międzynarodowy? Jeżeli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, ten tekst jest dla Ciebie! Dzięki niemu poznasz metody poprawy swojego trybu życia bez wyrzeczeń.

 

Spis treści

 

Praca kierowcy ciężarówki a zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że praca w przedsiębiorstwie oferującym usługi spedycyjne może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Do najważniejszych problemów, przed jakimi staje kierowca ciężarówki, należą:

  • nieregularny tryb pracy,

  • spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej,

  • jedzenie w przypadkowych miejscach.

Warto pamiętać, że taka sytuacja ma negatywny wpływ nie tylko na organizm kierującego, ale też na firmę, dla której on pracuje. Transport krajowy i międzynarodowy to złożone zagadnienie, wymagające doświadczonej ekipy i sprawnej organizacji. Kierowca, który zaczyna mieć problemy ze zdrowiem, nie będzie funkcjonował sprawnie ani wydajnie. Dobra kondycja pracownika przedsiębiorstwa przewozowego jest więc kluczowa dla jakości świadczonych przez nie usług spedycyjnych. Jak zatem należy o nią dbać? 

Jak zapobiegać powstawaniu chorób zawodowych jako kierowca ciężarówki?

Wbrew pozorom, zachowanie dobrego zdrowia wcale nie wymaga wielkich nakładów sił ani środków. Tak naprawdę kluczem do sukcesu jest tutaj konsekwencja oraz chęć spojrzenia na sytuację w kompleksowy sposób. Poniżej znajdziesz trzy proste sposoby na utrzymanie kondycji oraz zdrowego trybu życia podczas kierowania samochodem ciężarowym.

Zdrowa dieta to podstawa

Realizując usługi spedycyjne dla swojej firmy, kierowcy często spychają własne potrzeby na dalszy plan. W efekcie żywią się głównie fast foodami i innymi niezdrowymi przekąskami, jakie można kupić i szybko zjeść na większości stacji benzynowych. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że taka dieta nie dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i wartości odżywczych, a na dłuższą metę prowadzi też do otyłości. Jak temu przeciwdziałać?

Transport krajowy i międzynarodowy rządzi się własnymi prawami i często wymaga długotrwałej nieobecności w domu. Nie ma więc mowy o zabieraniu ze sobą prowiantu na całą trasę. Na postojach można jednak zamawiać pełnowartościowe posiłki zamiast przysłowiowego hot doga, a podczas jazdy mieć pod ręką zdrowe przekąski, takie, jak:

  • orzechy,

  • suszone lub liofilizowane owoce,

  • batony zbożowe typu fit.

Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach

Kierowca nie wybiera nadawców ani odbiorców przesyłek — robi to zatrudniająca go firma. Spedycja nie zawsze przebiega bezproblemowo, a transport krajowy i międzynarodowy często wymaga pozostawania w pozycji siedzącej przez wiele godzin. Powoduje to napięcia mięśni, problemy z kręgosłupem i inne nieprzyjemne dolegliwości. 

Chcąc im zapobiegać, warto dobrze wykorzystać gwarantowane prawem przerwy. Mimo znużenia należy zapewnić organizmowi przynajmniej niewielką dawkę ruchu. Jak tego dokonać? Bardzo prosto. Podczas postoju można na przykład:

  • skorzystać z siłowni na wolnym powietrzu (o ile dany parking oferuje niezbędną infrastrukturę),

  • zabrać ze sobą w trasę hantle, pasy do ćwiczeń lub inne przyrządy i wyrobić sobie zwyczaj regularnego korzystania z nich,

  • trzymać się zasady, że na każdym postoju trzeba odbyć choćby krótki spacer. Pozwoli to dotlenić organizm i zwiedzić okolicę, a przy okazji da wytchnienie zesztywniałym mięśniom.

Porzuć używki oraz inne niezdrowe nawyki

Należy pamiętać, że niekiedy mała zmiana nawyków robi dużą różnicę, dodając energii i poprawiając samopoczucie. Usługi spedycyjne to stresująca branża, dlatego wiele osób rozładowuje napięcie, korzystając z takich używek, jak papierosy lub alkohol.

Warto jednak rozważyć porzucenie lub ograniczenie ich spożycia, za co organizm odwdzięczy się zwiększoną odpornością i lepszą kondycją. Na dodatek zaoszczędzone w ten sposób środki można wydać na własne przyjemności, a więc zysk z porzucenia złych przyzwyczajeń będzie podwójny. 

Szukasz najlepszych firm przewozowych? Rozpocznij z nami współpracę!

Bogactwem przedsiębiorstwa oferującego usługi spedycyjne są rzetelni, sprawdzeni pracownicy. Jako doświadczony przewoźnik rozumiemy to doskonale. Jeśli szukasz firmy, z którą warto wejść w kooperację, skontaktuj się z nami. Być może tylko jeden telefon dzieli Cię od rozpoczęcia satysfakcjonującej współpracy. 

Powrót

Wysyłka książek kurierem: jak je poprawnie zapakować?

19.09.2022
Właściwe przygotowanie książek do wysyłki ochroni je przed zniszczeniem podczas transportu. Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać właściwe opakowanie....
CZYTAJ

Jakie zwierzęta można wysłać kurierem? Sprawdź!

05.09.2022
Wysyłka żywych zwierząt kurierem wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków. Podpowiadamy, które gatunki można przewozić i na jakich zasadach....
CZYTAJ

Sprawdź, jakie rodzaje naczep można spotkać przy podróżach spedycyjnych!

23.08.2022
Zastanawiasz się, z jakich rodzajów naczep korzystają firmy spedycyjne? Przeczytaj nasz wpis — znajdziesz w nim odpowiedź na swoje pytanie!...
CZYTAJ
Archiwum