Jak poprawnie zorganizować przewóz towarów niebezpiecznych?

20-05-2022

Chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób zorganizować transport krajowy i międzynarodowy towarów niebezpiecznych? Czy każda firma świadcząca usługi spedycyjne podejmie się tego zadania? Gdzie szukać dobrego przewoźnika i o czym warto pamiętać, szykując paczkę do wysyłki? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury. 

 

Spis treści

 

Czym charakteryzuje się towar niebezpieczny

Globalizacja sprawiła, że usługi spedycyjne zyskują coraz większą popularność. Chętniej i częściej, niż w przeszłości, kupujemy na odległość, a to pociąga za sobą konieczność sprawnego zorganizowania przewozu różnorakich towarów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że poszczególne ładunki mają swoją specyfikę.

W przypadku materiałów niebezpiecznych transport krajowy i międzynarodowy musi być prowadzony w taki sposób, by ochronić zarówno ładunek, pracowników, którzy będą mieć z nim styczność podczas przewozu, jak i osoby postronne.

Do tego rodzaju towarów zaliczamy między innymi materiały:

 • wybuchowe,

 • zakaźne,

 • zapalne i samozapalne,

 • gazy.

Warto też pamiętać, że takie towary mogą występować w różnych starach skupienia:

 • stałym,

 • ciekłym,

 • gazowym.

Wszystkie one mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, mienia oraz środowiska naturalnego. Jest zatem oczywiste, że firma organizująca spedycję tego typu ładunków musi posiadać odpowiednie narzędzia oraz uprawnienia. Transport międzynarodowy takich materiałów reguluje konwencja ADR sporządzona w Genewie w 1957. Umowa ta dzieli ładunki niebezpieczne na 13 klas zagrożeń oraz precyzuje sposób ich przewożenia i opakowywania.

Jakie kroki należy podjąć przed przewozem towaru niebezpiecznego?

Przewóz towarów niebezpiecznych musi być organizowany ze szczególną starannością oraz poszanowaniem przepisów prawa. Warto pamiętać, że każda ze stron zaangażowanych w transport ma tu swoje zadania:

 • nadawca zobowiązany jest do właściwego przygotowania przesyłki,

 • firma organizująca spedycję ma odpowiednio przysposobić pojazd,

 • kierowca odpowiada za sposób prowadzenia samochodu i stosowania się do przepisów oraz zaleceń.

Twoja przesyłka musi więc zostać zapakowana, oznakowana i załadowana we właściwy sposób. Najważniejszą kwestią, o jaką trzeba zadbać, jest odpowiednie opakowanie. Powinno ono spełniać następujące wymagania:

 • musi być zamknięte, nieuszkodzone i w dobrym stanie,

 • należy dopasować je do stopnia zagrożenia, jakie stanowi jego zawartość,

 • oznakowanie ma być czytelne, trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne.

Gdzie należy magazynować ładunki zagrażające zdrowiu?

Przechowywanie towarów niebezpiecznych jest równie istotne, jak sposób ich przewozu, więc powinno odbywać się jedynie w przeznaczonych do tego miejscach. Magazynowanie tego rodzaju ładunków wymaga zachowania szczególnej ostrożności, dlatego kluczowe jest, by zajmowała się tym odpowiednia firma. Spedycja, składowanie, załadunek i rozładunek towarów ADR przebiegnie wówczas bezproblemowo i nie spowoduje zagrożenia dla ludzi, mienia, czy zwierząt.

Czy każdy może przewozić towary niebezpieczne?

Nie każda firma spedycyjna może organizować transport krajowy i międzynarodowy towarów ADR. Aby wszystko przebiegło sprawnie i nie spowodowało zagrożenia dla ludzi lub przyrody, konieczne jest spełnienie następujących wymagań:

 • pracownicy biorący udział w przewozie materiałów niebezpiecznych muszą być przeszkoleni i posiadać uprawnienia ADR,

 • firma spedycyjna zobowiązana jest wyznaczyć tzw. doradcę ds. bezpieczeństwa transportu towarów niebezpiecznych.

Na tym jednak nie koniec. Przewoźnik ma też obowiązek zapewnić właściwy do przewożonego ładunku środek transportu — taki, który spełnia następujące wymagania:

 • jest odporny na temperaturę, ciśnienie, uszkodzenia mechaniczne,

 • ma odpowiednią konstrukcję nadwozia, układu wydechowego i silnika,

 • jest wyposażony w urządzenia kontrolne i alarmowe, gaśnice, sprzęt ochrony osobistej dla kierowcy,

 • ma znaki ostrzegawcze zgodne z przepisami o przewozie ADR.

Dbaj o swoją przesyłkę — skorzystaj z usług firmy Espedycja

Przewóz ładunków ADR najlepiej jest powierzyć profesjonalistom. Jeśli szukasz rzetelnej firmy, która sprawnie przeprowadzi transport krajowy i międzynarodowy tego rodzaju materiałów, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci w bezproblemowym, zgodnym z przepisami zorganizowaniu całego przedsięwzięcia. 

Powrót

Wysyłka książek kurierem: jak je poprawnie zapakować?

19.09.2022
Właściwe przygotowanie książek do wysyłki ochroni je przed zniszczeniem podczas transportu. Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać właściwe opakowanie....
CZYTAJ

Jakie zwierzęta można wysłać kurierem? Sprawdź!

05.09.2022
Wysyłka żywych zwierząt kurierem wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków. Podpowiadamy, które gatunki można przewozić i na jakich zasadach....
CZYTAJ

Sprawdź, jakie rodzaje naczep można spotkać przy podróżach spedycyjnych!

23.08.2022
Zastanawiasz się, z jakich rodzajów naczep korzystają firmy spedycyjne? Przeczytaj nasz wpis — znajdziesz w nim odpowiedź na swoje pytanie!...
CZYTAJ
Archiwum