Dlaczego warto korzystać z transportu ponadnormatywnego?

25-11-2022

podroz

Interesują Cię nowoczesne, skrojone na miarę usługi spedycyjne? Chcesz się dowiedzieć, dlaczego warto skorzystać z transportu ponadnormatywnego? Które towary mieszczą się w kategorii ładunków ponadgabarytowych? Jakie korzyści odniesiesz, wybierając współpracę z firmą dysponującą odpowiednim sprzętem i doświadczeniem? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania, przeczytaj już teraz nasz krótki artykuł. Jesteśmy przekonani, że zawarte w nim informacje okażą się dla Ciebie przydatne. 

Czym jest transport ponadnormatywny?

Wiele osób korzystających z usług firm spedycyjnych poszukuje sprawdzonych kontrahentów, którzy będą w stanie zapewnić im przewóz ładunków ponadnormatywnych. We współczesnym zglobalizowanym świecie dobrze zorganizowany transport krajowy i międzynarodowy stanowi podstawowy warunek sprawnej wymiany dóbr. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że przewożone towary mogą się od siebie znacząco różnić, a to pociąga za sobą konieczność wykorzystania specjalistycznych pojazdów i rozwiązań organizacyjnych. 

Aby jak najlepiej odpowiedzieć na wymagania klientów, firmy oferujące usługi spedycyjne wyróżniają kilka rodzajów przewozów, a jednym z najważniejszych jest transport ponadnormatywny. Polega on na przewożeniu ładunków o znacznym ciężarze i nietypowych gabarytach. Z uwagi na fakt, że przemieszczanie takich towarów często jest trudne, a nawet niebezpieczne, wymaga ono zachowania szczególnej ostrożności oraz ścisłej współpracy przewoźników, firm organizujących spedycję oraz kierowców. 

Rodzaje ładunków, które można nazwać ponadgabarytowymi

Zanim przejdziemy do kwestii organizacji transportu krajowego i międzynarodowego towarów ponadgabarytowych, warto uściślić, które rodzaje ładunków mieszczą się w tej kategorii. Jest to dość proste zdanie, ponieważ firmy oferujące usługi spedycyjne stosują w tym wypadku bardzo ścisłe wytyczne.

Towary klasyfikowane do tej grupy muszą spełniać następujące wymagania:

  • szerokość ponad 2,5 metra,

  • długość przekraczająca 16,5 metra,

  • wysokość ponad 4 metry,

  • waga większa niż 42 tony.

Przykładami obiektów ponadgabarytowych mogą być: maszyny rolnicze, urządzenia specjalistyczne dla przemysłu, przęsła mostów, a także sprzęt budowlany, elementy konstrukcyjne itp. Co oczywiste, transport krajowy i międzynarodowy tego rodzaju ładunków wymaga zastosowania odpowiednich rodzajów naczep, ale nie tylko.

Równie istotne jest właściwe zabezpieczenie ładunku podczas przewozu, ponieważ z uwagi na swoją specyfikę mógłby on łatwo zostać uszkodzony lub stać się przyczyną powstania niepotrzebnych szkód w otoczeniu. Spedycja i transport obiektów ponadgabarytowych wymagają też bardzo dokładnego planowania trasy, ścisłej współpracy osób zaangażowanych w przewóz oraz zapewnienia sprawnego łańcucha dostaw. Wszystko to pozwala to na uniknięcie przestojów, nieporozumień oraz związanych z nimi kosztów.

transport

W jakich sytuacjach należy skorzystać z transportu ponadgabarytowego?

Zastanawiasz się, w jakich przypadkach zalecane jest skorzystanie z dobrodziejstw transportu ponadgabarytowego? Przede wszystkim w sytuacji, gdy pragniesz przewieźć obiekt ponadnormatywny w inne miejsce Polski lub świata, a nie masz w tej materii dużego doświadczenia, ani nie posiadasz własnych pojazdów, które mogłyby sprostać temu zadaniu. Warto podkreślić, że przemieszczanie dużych i ciężkich obiektów to spore wyzwanie logistyczne, a wszelkie zaniedbania lub niedobory wiedzy mogą się tu okazać bardzo kosztowne.

Nowoczesna firma organizująca spedycję tego ładunków ponadnormatywnych z łatwością upora się z tym zadaniem. Jej spedytorzy, pracownicy i kierowcy, mając odpowiednie doświadczenie, wykonają swoją pracę sprawnie i szybko, a przede wszystkim — bezpiecznie i w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój towar dotrze na miejsce planowo i bez zbędnych opóźnień. 

Espedycja – zorganizujemy transport ponadnormatywny dla Ciebie

Zorganizowanie transportu krajowego i międzynarodowego ładunków ponadgabarytowych wymaga zarówno wiedzy, jak i odpowiedniego sprzętu. Jeżeli szukasz rzetelnej firmy spedycyjnej, która wykona dla Ciebie takie zlecenie, skontaktuj się z nami. Chętnie poznamy Twoje wymagania i potrzeby oraz wyjaśnimy ewentualne wątpliwości. Dzięki temu szybko opracujemy optymalne rozwiązanie i pomożemy Ci w przewozie nawet najbardziej wymagających towarów. 

Powrót

Dlaczego warto korzystać z transportu ponadnormatywnego?

25.11.2022
Korzystanie z transportu ponadnormatywnego to prosty sposób na przewóz dużych, ciężkich towarów. Sprawdź, jakie korzyści przyniesie Ci to rozwiązanie....
CZYTAJ

Jakie ekologiczne rozwiązania warto wprowadzić do transportu?

11.11.2022
Przewóz towarów może być przyjazny naturze. Prezentujemy trzy rozwiązania pozwalające na redukcję ilości spalin oraz zmniejszenie kosztów transportu....
CZYTAJ

Przesyłka porcelany kurierem - co musisz wiedzieć?

20.10.2022
Chcesz przesłać kurierem delikatne przedmioty z porcelany? Podpowiadamy, co zrobić, by towar dotarł na miejsce szybko, sprawnie i bez uszkodzeń!...
CZYTAJ
Archiwum