W jakich sytuacjach przewoźnik może odmówić załadunku? Podpowiadamy!

05-09-2023

odmowa-zaladunku

Zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym istnieje szereg czynników, które mogą być powodem odmowy załadunku towaru. Odpowiednie oznaczenie, zabezpieczenie paczki oraz niezbędne formalności to tylko niektóre z przykładów będących najczęstszymi problemami. Jeśli zastanawiasz się, kto jest odpowiedzialny za załadunek przesyłki oraz jak przygotować towar do bezproblemowego nadania — poniżej znajdziesz szczegółowy opis najważniejszych kwestii. Dowiedź się, jak ważne jest właściwe zapakowanie towaru oraz jego oznakowanie. 

 

Kto jest odpowiedzialny za załadunek towaru na samochód?

Według przepisów prawa za prawidłowy załadunek towaru odpowiedzialność ponosi nadawca. Przewoźnik zobligowany jest do sprawdzenia przesyłki, jej stanu oraz wszystkich formalności. W momencie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości może odmówić załadunku oraz transportu towaru. 

Przesyłka nie jest zgodna z obowiązującymi przepisami

Konwencje międzynarodowe oraz krajowe prawo transportowe to przepisy, które stanowią podstawę podczas pracy każdej firmy spedycyjnej. Przewoźnicy zobowiązani do przestrzegania tego typu norm prawnych weryfikują stan nadawanej przesyłki i w sytuacji braku zgodności lub niespełnienia wymaganych przepisów mogą odmówić realizacji zlecenia. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na regulamin transportu towarów niebezpiecznych, który jest częstym powodem opóźnień i nieoczekiwanych problemów. 

Ponadto nadawca przesyłki może być zobowiązany do zapłacenia kary finansowej lub dodatkowych opłat. Wysokość może zależeć od rodzaju niezgodności i regulaminów przewoźnika.

Towar jest cięższy niż zdolność ładunkowa pojazdu

Każdy pojazd transportowy ma ustalone wymogi określające wielkość, wagę oraz wymiary przewożonych towarów. Przekroczenie zdolności ładunkowej może powodować uszkodzenia strukturalne, takie jak pęknięcia ramy, wyeksploatowanie układu zawieszenia i opon. Jeśli parametry zostaną przekroczone, to realizacja transportu będzie niezgodna z zasadami bezpieczeństwa, dlatego też odmowa załadunku przez przewoźnika okazuje się stosowna. 

Przekroczenie limitów to naruszenie przepisów transportowych, prowadzące do odpowiedzialności prawnej dla nadawcy lub kierowcy.

Błędne oznakowanie lub jego brak

Niezbędnym elementem każdej przesyłki jest odpowiednio przygotowana etykieta. Ten rodzaj dokumentu ułatwia lokalizację i identyfikację towaru i pozwala na bezproblemową pracę przewoźnika. Źle wypełniony list przewozowy i etykieta to bardzo częsty problem pomyłek podczas wydawania przesyłek. Dlatego też w sytuacji zauważenia nieprawidłowości, przewoźnik może odmówić realizacji transportu.

Niewłaściwie zapakowany towar

Odpowiednie przygotowanie i zapakowanie towaru to kluczowe kwestie. W wielu przypadkach zabezpieczenie przesyłki to gwarancja zminimalizowania ryzyka uszkodzenia wszystkich towarów znajdujących się w danym pojeździe transportowym. 

Jeśli przesyłka nie jest właściwie zabezpieczona i zapakowana, może ulec uszkodzeniom w trakcie transportu. Konieczność ponownego pakowania towaru lub dokonywania naprawy uszkodzeń powstałych w wyniku złych zabezpieczeń może prowadzić do opóźnień w dostawie. 

odmowa-zaladunku

Brak potrzebnych dokumentów

Każdy rodzaj transportu określa konkretne wymogi niezbędnych dokumentów. W przypadku ich niedopełnienia firma spedycyjna nie jest zobowiązana do realizacji zlecenia. Przykładem tego rodzaju formalności są dokumenty celne, certyfikaty i zaświadczenia.

Dokumenty przewozowe często są przydatne w sytuacji rozstrzygania sporów oraz stanowią nieocenione ułatwienie podczas sprawnego transportu. 

Brak uiszczenia odpowiedniej zapłaty

Każdy nadawca jest zobowiązany do terminowej zapłaty za transport lub do okazania dokumentów gwarantujących jego zdolność opłacenia zlecenia. Brak płatności to również częsty z powodów odmowy realizacji zlecenia. 

Wejdź na stronę espedycja.com i zadbaj o towar przed jego wysyłką!

Uniknięcie problemów związanych z niezgodnością przesyłki jest możliwe wyłącznie po dokładnym zapoznaniu się z przepisami oraz regulaminem przewoźnika. Przygotowanie przesyłki zgodnie z prawem i regulacjami oraz dokładne opisanie jej zawartości na etykiecie lub deklaracji celnej może pomóc w uniknięciu problemów podczas przewozu. Jeśli szukasz bezpiecznego transportu dla swojego towaru — odwiedź stronę espedycja.com i wybierz profesjonalną firmę kurierską, która zadba o sprawne dostarczenie przesyłki pod wskazany adres. 

Powrót

Czym jest transport LTL? Podpowiadamy!

19.09.2023
Transport LTL to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na przewóz przesyłek drobnicowych. Sprawdź, na czym polega oraz poznaj wszystkie możliwości....
CZYTAJ

W jakich sytuacjach przewoźnik może odmówić załadunku? Podpowiadamy!

05.09.2023
Niewłaściwe opakowanie lub brak dokumentów to najczęstsze powody odmowy transportu. Sprawdź, jak przygotować przesyłkę do bezproblemowego nadania. ...
CZYTAJ

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu przewoźnika?

19.08.2023
OCP to polisa ubezpieczeniowa dedykowana przewoźnikom. Poznaj szczegółowy zakres jej obowiązywania oraz sytuacje, w których jest niezbędna....
CZYTAJ
Archiwum