Transport towarów z i do Niemiec - co musisz wiedzieć?

09-04-2024

transport-towarow-z-do-niemiec

Nasz zachodni sąsiad to jeden z głównych partnerów handlowych Polski. Nic zatem dziwnego, że wiele przedsiębiorstw docenia rozległe możliwości rozwoju oraz ogromną bazę potencjalnych klientów w Niemczech i decyduje się sprzedawać swoje produkty na tamtejszym rynku. Do wypracowania zysku potrzebny jest oczywiście dobrze zorganizowany transport towarów — najczęściej realizowany w ramach outsourcingu przez wyspecjalizowane firmy spedycyjne. Zastanawiasz się, jak wybrać rzetelnego partnera logistycznego? Chcesz dowiedzieć się więcej o przepisach dotyczących przewozu towarów w Niemczech? Zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem! 

Jakie przepisy obowiązują w Niemczech?

Zdecydowana większość przepisów dotyczących transportu drogowego towarów jest wspólna dla wszystkich krajów członkowskich. Niemniej jednak istnieją pewne specyficzne wymogi, które należy spełnić, aby móc legalnie przewozić towary na terenie Niemiec.

W Republice Federalnej szczególnie skrupulatnie egzekwowane są regulacje dotyczące czasu pracy kierowców oraz wymagania odnośnie do dopuszczalnych mas i wymiarów pojazdów. Firma transportowa realizująca przewóz towaru musi przestrzegać przepisów dotyczących czasu jazdy i odpoczynku, które są ściśle monitorowane przez miejscowe organy, takie jak Federalny Urząd Transportu Drogowego (BAG). Istotne są także lokalne obostrzenia dotyczące ochrony środowiska, np. ograniczenia emisji spalin, które sprawiają, że nie wszystkie typy pojazdów mogą poruszać się po poszczególnych obszarach – dotyczy to m.in. stref niskoemisyjnych w miastach.

Wymagane dokumenty w Niemczech

Podstawowym dokumentem, który musi posiadać każda firma transportowa przewożąca towary na terenie Niemiec, jest licencja na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Kierowcy zobowiązani są ponadto, aby w przypadku kontroli okazać odpowiednie uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych oraz ważne dokumenty pojazdu, takie jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu. Jakiekolwiek uchybienia w tym zakresie mogą prowadzić do nałożenia na przedsiębiorstwo logistyczne poważnych kar finansowych. 

Warto także podkreślić, że w przypadku przewozu towarów niebezpiecznych, takich jak materiały wybuchowe czy substancje chemiczne, wymagane są dodatkowe dokumenty, takie jak ADR (umowa dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych). Niezbędne są też certyfikaty potwierdzające przeszkolenie kierowców z obchodzenia się z substancjami niebezpiecznymi.

transport-towarow-niemcy

Od czego zależy cena transportu do Niemiec?

Wpływ na koszt przewozu mają przede wszystkim następujące czynniki: 

• waga i gabaryty ładunku — im większa masa i ilość towaru, tym wyższa będzie ostateczna cena transportu; 

• odległość — koszt przewozu wzrasta proporcjonalnie do odległości między miejscem załadunku a punktem rozładunku; 

• termin realizacji — jeśli zlecenie ma być wykonane w krótkim czasie, cena może być znacząco wyższa. 

• rodzaj transportowanych towarów — przewóz niektórych produktów, np. zawierających substancje niebezpieczne lub wymagających skrupulatnej kontroli temperatury, w zdecydowanej większości przypadków będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami. 

• ubezpieczenie — wartość ubezpieczenia przesyłki wpływa na końcowe koszty realizacji zlecenia transportowego. 

Potrzebujesz wysłać paczkę do Niemiec? Zleć ją na stronie espedycja.com

Transport towarów z i do Niemiec wymaga nie tylko znajomości dynamicznie zmieniających się przepisów oraz odpowiedniego przygotowania – potrzebna jest również nowoczesna flota logistyczna i starannie przeszkoleni kierowcy z udokumentowanym doświadczeniem. Jeśli rozglądasz się za rzetelnym partnerem specjalizującym się w międzynarodowym transporcie towarów, bez trudu znajdziesz go na stronie espedycja.com. Korzystając z oferty naszego serwisu, masz pewność, że Twój ładunek dotrze na miejsce docelowe w nienagannym stanie i w odpowiednim terminie. Przekonaj się, że nasze ceny są bardzo konkurencyjne i nie boimy się żadnych wyzwań — zapewniamy także bezpieczny przewóz przesyłek o niestandardowych kształtach czy rozmiarach. Paczkę lub paletę możesz nadać w ciągu zaledwie kilku chwil!

Powrót

Główne zasady współpracy ze spedytorem w transporcie międzynarodowym. Poznaj je wszystkie!

16.05.2024
Spedycja międzynarodowa wymaga wiedzy, doświadczenia, ale i kontaktów. Dlatego przygotowaliśmy krótkie zestawienie zasad, jakimi warto kierować się przy wyborze firmy spedycyjno-transportowej. Poznaj j...
CZYTAJ

Przewóz towarów na trasie Polska Francja. Sprawdź, jakie są różnice

06.05.2024
Zastanawiasz się, jakie obowiązki trzeba spełnić, aby transport towarów z Polski do Francji był zgodny z prawem? O tym piszemy w tym artykule! Przeczytaj go, by poznać istotne różnice w prawie obu ty...
CZYTAJ

Jak chronić dane w logistyce?

23.04.2024
Szukasz sposobu na zapewnienie bezpieczeństwa danych w swojej firmie transportowej? Chcesz dowiedzieć się, jakie mogą być konsekwencje z tytułu złamania przepisów RODO? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule....
CZYTAJ
Archiwum