Rozładowanie i załadowanie towaru - czy kierowca jest za to odpowiedzialny?

20-03-2023

zaladunek-rozladunek

Odpowiedzialność za załadunek i rozładunek towarów zależy od umowy określającej konkretne obowiązki kierowców. W przypadku niektórych rodzajów transportu to właśnie oni są często odpowiedzialni za obie te kwestie. Częstą praktyką jest również dodatkowy pracownik magazynowy, który pomaga lub wykonuje czynności samodzielnie. Jednak w każdym przypadku to właśnie kierowca musi upewnić się, że towar został prawidłowo i bezpiecznie załadowany oraz że jest on odpowiednio zabezpieczony przed przemieszczaniem się podczas jazdy. Dowiedz się, jak wyglądają normy prawne dotyczące odpowiedzialności za uszkodzenie towaru podczas załadunku i rozładunku.

 

Czym jest rozładunek i załadunek?

Załadowanie towaru to nic innego, jak odpowiednie umieszczenie go w pojeździe przeznaczonym do wykonania transportu. Kwestia załadunku jest bardzo ważna z punktu bezpieczeństwa podczas jazdy. Dlatego też powinna obejmować wszystkie czynności związane z właściwym zabezpieczeniem towaru i wyeliminowaniem możliwości nagłego przemieszczenia. Natomiast jeśli chodzi o rozładowanie towaru — jest to również istotna czynność w całym procesie transportu. Odpowiednie wyładowanie gabarytów wymaga nadzoru i przygotowania oraz kontroli ewentualnych uszkodzeń.

Przepisy obowiązujące w transporcie krajowym

Polskie prawo, a konkretnie treść art. 43 Ustawy Prawa Przewozowego informuje o tym, że wszystkie czynności ładunkowe należą do nadawcy lub odbiorcy. Dlatego, jeśli kierowca podejmuje się pomocy przy rozładunku lub załadunku, to jego działanie odbywa się poza zakresem obowiązków i nie stanowi podstawy do odpowiedzialności za powstałe uszkodzenia. Natomiast jeśli w umowie zawartej między kierowcą a pracodawcą znajduje się informacja o obowiązku wykonania rozładunku lub załadunku, powstałe szkody są odpowiedzialnością wyłącznie pracodawcy. Więcej szczegółów na ten temat znajduje się w art. 120 §1 Kodeksu Pracy. Ponadto zgodnie z ustawą pracodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a także za zapewnienie niezbędnych środków ochrony indywidualnej. I to on ponosi odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przepisy obowiązujące w transporcie międzynarodowym

Kwestie odpowiedzialności podczas transportu międzynarodowego reguluje Konwencja o umowie międzynarodowej przewozu drogowego towarów, czyli CMR. W jej treści znajdują się informacje, które potwierdzają polskie prawo. W związku z tym, jeżeli w umowie kierowcy zakres obowiązków obejmuje zarówno załadowanie, jak i rozładowanie towaru to za wszystkie uszkodzenia odpowiada pracodawca. Natomiast jeśli kierowca wykonuje wyłącznie transport i dobrowolnie pomaga w czynnościach ładunkowych, nie podlega żadnej odpowiedzialności. 

rozladunek-zaladunek

Zgoda przewoźnika na rozładunek/załadunek a odpowiedzialność

Mimo braku konkretnej informacji o kwestiach obowiązków kierowcy dotyczących załadunku i rozładunku w zawartej przez strony umowie — przewoźnik może zlecić i zgodzić się na dodatkowe wykonanie czynności ładunkowych, jednocześnie ponosząc odpowiedzialność za wszelkie powstałe w tym czasie uszkodzenia. W tej sytuacji bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie OCP, które pokryje ewentualne straty. Niestety podstawowe ubezpieczenia tego typu nie pokrywają szkody, dlatego istotne jest zapoznanie się z jego treścią i ewentualna modyfikacja. Dopilnowanie kwestii ubezpieczenia gwarantuje obniżenie kosztów odpowiedzialności i stanowi podstawę dla bezpieczeństwa podczas nieoczekiwanych sytuacji.

Zleć przewóz towarów Espedycji!

Wiele firm transportowych oferuje usługę wniesienia, która bardzo często jest dodatkowo płatna. Ta kwestia to bezsprzeczna wygoda, szczególnie w momencie transportu sprzętów RTV zakupionych przez internet. Jeśli szukasz profesjonalnych rozwiązań, umożliwiających Ci bezpieczny transport — odwiedź naszą stronę i poznaj szczegóły naszej oferty. Współpracujemy z profesjonalnymi firmami przewozowymi, które realizują transport paletowy zarówno na terenie kraju, jak i poza granicami. W naszej witrynie znajdziesz intuicyjny kalkulator, pozwalający Ci oszacować cenę usługi oraz niezbędne informacje, które pozwolą na bezpieczne przygotowanie przesyłki oraz jej bieżące monitorowanie.

Powrót

Co musisz wiedzieć o planowaniu transportu? Sprawdź z Espedycją!

19.05.2023
Przygotowanie transportu i jego planowanie to wieloetapowe czynności, wymagające wiedzy i umiejętności. Poznaj szczegóły i cenne wskazówki....
CZYTAJ

Czy przewoźnik może stosować konwencję CMR w przewozie krajowym? Podpowiadamy!

05.05.2023
Konwencja CMR to zbiór praw chroniący interesy klientów, jak i przewoźników. Sprawdź, które z postanowień warto wdrożyć w transporcie krajowym....
CZYTAJ

Konwencja CMR - czym jest i co musisz o niej wiedzieć? Cz. 2

20.04.2023
Konwencja CMR to międzynarodowa regulacja prawa, umożliwiająca legalny i sprawny transport towarów. Poznaj niezbędne obowiązki nadawcy i przewoźnika....
CZYTAJ
Archiwum