Eksport lub import towarów poza obszar Unii Europejskiej to proces bezpośrednio związany z odprawą celną. To pojęcie powinno być znajome szczególnie osobom, które planują prowadzenie działalności międzynarodowej lub chcą zamówić towar z kraju nienależącego do wspólnoty. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląd odprawa celna oraz w jakim momencie musi zostać przeprowadzona — w dzisiejszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje. Sprawdź, jakie dokumenty są niezbędne i poznaj szczegóły definicji.
Czym jest odprawa celna?
Odprawa celna to nic innego, jak kontrola przesyłek transportowanych poza granice danego kraju. Cały proces polega na sprawdzeniu przez organy celne ich zgodności z normami celno-skarbowymi, pobranie właściwych opłat, podatków oraz regulacja przepływu towarów i przestrzeganie przepisów celnych danego kraju. Podczas procesu odprawy przedstawiciel urzędu sprawdza słuszność wszystkich niezbędnych dokumentów i towarów. Wszystkie czynności mają na celu zwalczanie nielegalnego przemytu, a także ochronę interesów gospodarczych i zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.
Jakie są rodzaje odpraw celnych?
Urzędy celne przeprowadzają różnego rodzaju odprawy, które uzależnione są przede wszystkim od rodzaju przewożonych towarów, przeznaczenia i sposobu transportu. Przykładem są odprawy wywozowe, przywozowe, tymczasowe i tranzytowe. Kolejne rodzaje odprawy celnej mają związek z jej stopniem zaawansowania. W tym przypadku należy wyróżnić proces uproszczony stosowany dla towarów o niewielkich gabarytach i proces standardowy, który wymaga zebrania niezbędnej dokumentacji.
Miejsce przeprowadzenia odprawy celnej ustalane jest zgodnie z lokalizacją firmy spedycyjnej. Bardzo często, podczas odprawy uproszczonej, cały proces może odbyć się również w magazynie przewoźnika.
Jakich dokumentów potrzebujesz do odprawy celnej?
Dokumenty niezbędne do odprawy celnej mogą różnić się w zależności od przewożonych towarów, kraju docelowego i przepisów celnych. Oto kilka niezbędnych dokumentów, które mogą być wymagane w procesie odprawy celnej:
- faktury — pozwalają na ustalenie wartości towaru oraz umożliwiają uzyskanie informacji o kupującym i sprzedającym;
- list przewozowy — bardzo ważny dokument, zawierający szczegółowe dane odnośnie wagi i sposobu pakowania;
- deklaracje celne — to formularze, które muszą być wypełnione i złożone w celu zgłoszenia towarów w urzędzie celno-podatkowym;
- certyfikaty i świadectwa — to wszystkie świadectwa lub zaświadczenia (fitosanitarne, świadectwa pochodzenia, certyfikaty jakości), które potwierdzają zgodność towarów z określonymi normami, jakością, bezpieczeństwem lub innymi wymogami;
- dokumenty płatnicze — czyli wszystkie dowody dokonania płatności lub potwierdzenie złożenia zabezpieczeń finansowych;
- licencje i zezwolenia — przewóz niektórych rodzajów towarów wymaga specjalnych zezwoleń, przykładem są licencje na alkohol, zezwolenia na broń oraz na handel międzynarodowy substancjami chemicznymi.
Jak wygląda odprawa celna?
Każda firma spedycyjna powinna poznać poszczególne etapy przebiegu odprawy celnej. Pierwszym z nich jest przygotowanie wyżej wymienionych dokumentów. Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest również złożenie formularza deklaracji celnej oraz kontrola, polegająca na weryfikacji poprawności wszystkich danych. Następstwem wszystkich tych czynności jest naliczenie stawki pieniężnej, niezbędnej do opłacenia podczas odbioru towarów. Zapoznanie się ze szczegółami całego procesu znacząco usprawnia działanie oraz jest gwarancją na terminowe realizowanie transportów międzynarodowych przez wszystkie firmy kurierskie i spedycyjne.
Chcesz wysłać przesyłkę do innego kraju? Zgłoś się do Espedycji!
Bezpieczny i terminowy transport towarów to bardzo ważna kwestia zarówno dla firm kurierskich, jak i ich klientów. Jeśli szukasz profesjonalnych usług oraz doświadczonych przewoźników — odwiedź stronę Espedycja.com i skorzystaj z łatwej kalkulacji kosztów transportu Twojej przesyłki. Współpracujemy z czołowymi firmami, oferującymi rozwiązania przewozu towarów zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Na naszej stronie znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje, które pomogą Ci w odpowiednim przygotowaniu wysyłki!