Konwencja CMR - czym jest i co musisz o niej wiedzieć? Cz. 2

20-04-2023

konwencja-cmr

Konwencja CMR to międzynarodowe porozumienie regulujące transport drogowy towarów. Zbiór zawartych w niej praw określa niezbędne obowiązki przewoźników, nadawców oraz adresatów przesyłek. W konwencji znajdują się również informacje na temat warunków przewozu, najważniejszej dokumentacji, a także ubezpieczenia i odpowiedzialność za szkody. Ponadto określa ona procedury rozstrzygania sporów i zapewnia ochronę interesów wszystkich stron uczestniczących w międzynarodowym transporcie drogowym, stanowiąc ważny instrument regulujący ten obszar działalności gospodarczej. Poznaj obowiązki przewoźników i nadawców oraz dowiedź się z ilu egzemplarzy powinien składać się list CMR.

 

Obowiązkowy dokument przewozowy zapisany w konwencji CMR 

Obowiązkowy dokument zapisany w konwencji CMR to list przewozowy. Jest to niezbędne potwierdzenie zawarcia umowy transportu międzynarodowego towarów. List przewozowy zawiera wiele informacji, w tym dane takie jak:

  • nadawca i odbiorca przesyłki;

  • opis towarów, w tym wagę, liczbę opakowań, wartość, warunki dostawy;

  • ubezpieczenie oraz inne szczegóły dotyczące przewozu.

Tego rodzaju dokumentu musi zostać podpisany przez nadawcę i przewoźnika (firma kurierska), a także przez odbiorcę lub agenta. List jest niezbędną kwestią dla wszystkich stron uczestniczących w transporcie i stanowi potwierdzenie właściwego stanu towarów. Ponadto służy jako niezbędny dowód w przypadku reklamacji lub sporów dotyczących przebiegu przewozu.

 Z ilu egzemplarzy powinien składać się list CMR? 

List przewozowy CMR powinien składać się z co najmniej trzech egzemplarzy. Pierwszy z nich należy przekazać odbiorcy towarów, natomiast drugi pozostaje w rękach przewoźnika. Trzeci jest przekazywany nadawcy towarów. Istnieje również możliwość wydrukowania dodatkowych kopii listu przewozowego w celu przesłania ich do innych zaangażowanych stron, takich jak np. agenci celni, przewoźnicy w tym firmy spedycyjne i kurierskie. Ważne jest, aby wszystkie egzemplarze były poprawnie wypełnione i podpisane przez odpowiednie strony oraz przekazane odpowiednio szybko i zgodnie z wymaganiami konwencji CMR.

Jakie są obowiązki przewoźnika wobec listu CMR? 

Każda firma kurierska, będąca przewoźnikiem zobowiązana jest do sprawdzenia zgodności informacji zawartych w liście ze stanem faktycznym. Do tego rodzaju danych należy liczba towarów transportowanych oraz ich stan i rodzaj opakowania. W momencie zauważenia jakichkolwiek niezgodności przewoźnik zobowiązany jest do zanotowania wszystkich uwag w treści listu przewozowego. Natomiast jeśli takie dane nie znajdą się w dokumencie, stan przesyłki w chwili przejęcia uznawany jest za właściwy. Ponadto wiele firm kurierskich i spedycyjnych realizuje dodatkową usługę, związaną z dokładnym sprawdzeniem towaru — konkretnej liczby sztuk oraz wagi. 

konwencja-cmr

Jakie są obowiązki nadawcy przesyłki? 

Konwencja CMR jasno określa wszystkie obowiązki nadawcy przesyłki. Jest to przede wszystkim terminowe dostarczenie towaru do przewoźnika zgodne z faktycznym miejscem określonym w umowie przewozowej. Ponadto nadawca zobowiązany jest do zapewnienia prawidłowego oznakowania oraz opakowania towarów. Musi on również udzielić firmom transportującym wszystkich niezbędnych informacji na temat przesyłki, w tym jej rodzaju, wagi, wartości, liczby opakowań, i niezbędnych adresów. Co więcej, w przypadku jakichkolwiek zmian lub opóźnień w dostawie, powinien powiadomić przewoźnika i odbiorcę w celu ochrony interesów. Nadawca ponosi również odpowiedzialność za wszelkie koszty i szkody powstałe w związku z nieścisłościami lub brakiem wszystkich niezbędnych informacji, które powinny zostać zawarte w liście przewozowym.

Chcesz nadać przesyłkę międzynarodową? Skorzystaj z usług Espedycji!

Transport międzynarodowy towarów to obecnie niezbędna kwestia zarówno dla wielu przedsiębiorstw jak i osób fizycznych. Każda firma spedycyjna lub kurierska zobowiązana jest do przestrzegania wymogów prawnych zawartych w Konwencji CMR. Jeśli szukasz profesjonalnych rozwiązań i doświadczonych przewoźników — odwiedź stronę espedycja.com. Oferujemy obsługę przewozów palet niestandardowych oraz towarów o dużym gabarycie. Poznaj wszystkie szczegóły i skorzystaj z łatwej możliwości kalkulacji kosztów. 

Powrót

Niedostateczne opakowanie towaru - co z odpowiedzialnością przewoźnika?

27.03.2024
Czy wiesz, że odpowiednie opakowanie towaru ma istotne znaczenie dla bezpiecznego transportu i może wpłynąć na odpowiedzialność przewoźnika? Dowiedz się więcej na temat właściwego pakowania ładunków....
CZYTAJ

Tranzyt w transporcie towarów - co to?

13.03.2024
Zastanawiasz się, co kryje się pod pojęciem tranzytu w międzynarodowym transporcie towarów? Rozjaśniamy ten temat, przedstawiając jego kluczowe aspekty, rodzaje oraz szczegóły dotyczące opłat....
CZYTAJ

E-commerce a branża logistyczna

18.02.2024
Przekonaj się jak branża e-commerce i logistyka współpracują, aby oferować konsumentom szybkie dostawy i ekologiczne rozwiązania w dziedzinie transportu....
CZYTAJ
Archiwum