Chcesz szybko dostarczyć towar pod podany adres? Prowadzisz firmę produkcyjną lub sklep internetowy i terminy realizacji złożonych zamówień są jednym z najważniejszych elementów wpływających na konkurencyjność Twojego biznesu? Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na czas dostaw. Przeczytaj artykuł, poznaj najważniejsze zasady, którymi najczęściej kierują się operatorzy i zleć transport towarów sprawdzonej firmie przewozowo-spedycyjnej.
- Ograniczenia ruchu
- Czas załadunku i rozładunku
- Czas pracy kierowcy
- Chcesz wysłać przesyłkę? Zrób to z Espedycją!
Rodzaj transportu
Pierwszą kwestią jest rodzaj transportu towarów. Musisz go dopasować do wielkości i charakterystyki przewożonych przedmiotów oraz oczekiwań odbiorców. Najszybciej dostarczysz rzeczy, gdy wybierzesz ładunki całopojazdowe. Wtedy konieczne jest jedynie pokonanie prostej drogi z punktu A do B. Rozwiązanie to wiąże się jednak z koniecznością wynajęcia całej przestrzeni ładunkowej, a profesjonalna firma transportowa wykorzystuje często bardzo duże naczepy. Skorzystanie z tej opcji jest więc opłacalne głównie przy zamówieniach hurtowych.
Przewoźnicy przygotowują także usługi skierowane do klientów prywatnych oraz niewielkich przedsiębiorstw. Jest to transport drobnicowy (LTL) polegający na łączeniu palet lub paczek od wielu nadawców. Wtedy termin przewozu wydłuża się, ponieważ poszczególni odbiorcy znajdują się w różnych miejscach. Odcinek do przejechania jest dłuższy, a poszczególne wyładunki zajmują dodatkowy czas.
Szybszy zawsze jest krajowy transport towarów. W przypadku przesyłek międzynarodowych poza teren UE, należy pamiętać o możliwości kontroli celnych, które niejednokrotnie stanowią dość skomplikowaną procedurę.
Ograniczenia ruchu
Duże znaczenie ma ruch na drodze. Bywa, że firma transportowa w drodze do celu musi pokonać tysiące kilometrów. To wiąże się z przejazdem przez liczne drogi, gdzie kierowca może napotkać na ograniczenia w ruchu. W niektórych miastach samochody ciężarowe (o dopuszczalnej masie całkowitej 12 ton) nie mogą wjeżdżać do centrum w ogóle, w innych zaś w godzinach szczytu czy w weekendy.
Dodatkowym utrudnieniem bywają czasowo zamknięte odcinki tras (np. z powodu remontów czy wypadków). To powoduje konieczność skorzystania z wyznaczonych objazdów, które mogą znacznie wydłużyć czas przejazdu. Do tego dochodzą warunki pogodowe wpływające na nawierzchnię drogi czy wzmożony ruch (np. związany z wyjazdami i powrotami z weekendów).
Czas załadunku i rozładunku
Na sprawny transport towarów wpływa nie tylko sam przejazd od nadawcy do punktu docelowego. To cały proces logistyczny, który wymaga załadunku i rozładunku oraz dopełnienia pewnych formalności. Znacznie dłużej potrwa ręczne ładowanie palet niż automatyczne. W pierwszym przypadku dla naczepy standard eksperci liczą od 40 minut do 1,5 godziny. Te same czynności w nowoczesnym magazynie i z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu można wykonać w kilkanaście lub nawet kilka minut.
Wózki czołowe będą o wiele wydajniejsze niż paletowe wózki ręczne, ale nie wszystkie firmy nimi dysponują. Tak samo wygląda procedura rozładunku w miejscu docelowym.
Warto podkreślić, że urządzenia dopasowuje się do rodzaju przewożonego towaru. Znaczenie mają tutaj głównie jego gabaryty (masa, wysokość, szerokość), ale niektóre ładunki wymagają większej ostrożności. Delikatne produkty ułożone na paletach należy wcześniej bardzo dokładnie zabezpieczyć. Kartonowe boki, kilka warstw folii stretch i mocne pasy do ściągnięcia powinny uchronić przed przesuwaniem podczas automatycznego załadunku i rozładunku opakowania zbiorcze.
Czas pracy kierowcy
Każda firma transportowa musi dostosować się do przepisów dotyczących czasu pracy kierowców. Za kierownicą jedna osoba może spędzić nieprzerwanie do 4,5 godzin, następnie obowiązuje minimum 45 minut przerwy. W jednym dniu łącznie pracownik może przejechać do 9 godzin. Na długich trasach obsługiwanych przez jednego człowieka czas dostawy wydłuża się.
Chcesz wysłać przesyłkę? Zrób to z Espedycją!
Już wiesz, co może wpłynąć na czas dostawy Twoich rzeczy i chcesz zlecić bezpieczny transport towarów? Zapraszamy. Espedycja to serwis brokerski, w którym porównasz ceny i wybierzesz najlepszych dostawców. Współpracujemy jedynie ze sprawdzonymi firmami kurierskimi (m.in. DPD, Raben, InPost, Ambro Express, Hellman) obsługującymi przesyłki paletowe, dłużycowe i ponadgabarytowe. Sprawdź cennik i dobierz najlepszego wykonawcę.