Nadawca na czas wysyłki powierza swój towar przedsiębiorstwu odpowiedzialnemu za dostawę aż do momentu dostarczenia paczki lub palety do odbiorcy. Kto w tym czasie jest odpowiedzialny za mienie? Firma transportowa Espedycja stosowuje się do zbioru zasad obowiązujących w branży. Chodzi tutaj o reguły IncoTerms. Czym on one są i jakie dokładnie elementy pojawiają się w zapisach? Odpowiadamy. Przeczytaj i rozwiej swoje wątpliwości.
IncoTerms – czym jest?
Jako IncoTerms (od ang. International Commercial Terms – Międzynarodowe Reguły Handlu) określa się zbiór 11 zasad ustalonych w 1936 roku przez Międzynarodową Izbę Handlu (International Chamber of Commerce). Celem reguł jest ujednolicenie i normalizacja transakcji związanych ze sprzedażą i zakupem towarów w obrocie krajowym oraz międzynarodowym. Są one tak ważne, ponieważ respektują je wszystkie kraje. Ich przestrzeganie pomaga ograniczyć ryzyko nieporozumień. Każda czynność i koszt są tutaj dokładnie opisane, dzięki czemu obie strony znają zakres swoich praw oraz obowiązków.
Od 1980 dokument ten jest co 10 lat aktualizowany, aby dopasować go do dynamicznie rozwijającego się rynku. Ostatnie zmiany weszły w życie 1 stycznia 2020 roku.
Jakie są rodzaje reguł Incoterms?
W najnowszej edycji reguły Incoterms podzielono na 2 kategorie. Pierwsza dotyczy każdej firmy transportowej (niezależnie od wykorzystywanych przez nią środków), a druga wyłącznie przewozów morskich i śródlądowych wodnych.
Zasady powszechne to:
- EXW - od zakładu, określa miejsce,
- FCA – do pierwszego przewoźnika,
- CPT – przewoźne opłacone do,
- CIP – przewoźne i ubezpieczenie opłacone do,
- DAP – doręczone do miejsca,
- DPU – dostarczone do miejsca i rozładowane,
- DDP – dostarczone z opłaconym cłem.
Profesjonalna firma transportowa realizująca przewozy morskie i wodne śródlądowe jest zobligowana przestrzegać również reguł:
- FAS (franco wzdłuż burty statku),
- FOB (franco statek),
- CRF (koszt i fracht),
- CIF (koszt, ubezpieczenie i fracht).
Reguła DPU – czego dotyczy?
Delivered AT Place Unloaded – reguła DPU – odnosi się do tego, że ryzyko pozostaje na sprzedającym towar aż do momentu jego dostarczenia we wskazane miejsce i ich wyładowania. Bierze on na siebie również wszystkie zobowiązania eksportowo-importowe oraz opłaty celne. Odpowiedzialność przenoszona jest na kupującego, gdy ładunek znajdzie się pod określonym adresem (lub w konkretnie wyznaczonym obszarze) oraz zostanie przygotowany do rozładunku. Strony, które chcą uniknąć tego typu zobowiązania, muszą unikać reguły DPU i zastosować DAP (ryzyko pozostaje na sprzedawcy wyłącznie do momentu doręczenia – bez konieczności rozładunku).
Reguła FCA – o czym musisz wiedzieć?
Free Carrier – reguła FCA – obliguje sprzedającego do przekazania towaru przewoźnikowi kupującego we wskazanej lokalizacji. Ma on dodatkowo obowiązek przygotowania ładunku do procedur eksportowych.
Interesujesz się transportem? Zapoznaj się z artykułami na stronie espedycja.com
Już wiesz, na czym polegają reguły IncoTerms i kiedy znajdują zastosowanie najpopularniejsze zapisy zawarte w tym międzynarodowym zbiorze norm handlowych? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie firmy transportowej Espedycja. Zamieszczamy praktyczne poradniki, branżowe ciekawostki, przepisy, aktualności i nowinki. Zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych wpisów oraz korzystania z usług serwisu, w którym znajdziesz i zamówisz kuriera.