Czy przewoźnik może stosować konwencję CMR w przewozie krajowym? Podpowiadamy!

05-05-2023

konwencja-cmr-prawo-krajowe

Transport towarów zarówno międzynarodowy, jak i krajowy to kwestia, która wymaga odpowiedniego przygotowania i znajomości prawa. Właściwie wykonany przewóz wiąże się z przestrzeganiem obowiązujących norm i zasad. Transport w Polsce regulowany jest Prawem przewozowym, jednak wiele firm kurierskich decyduje się również na podporządkowanie prawu międzynarodowemu. Sprawdź, jak właściwie przestrzegać prawa przewozowego oraz dowiedz się, do jakich zasad konwencji CMR warto stosować się w transporcie krajowym. 

 

Konwencja CMR- co to?

Konwencja CMR jest międzynarodowym porozumieniem regulującym warunki przewozu towarów między państwami. Dokument ten został podpisany w Genewie w 1956 roku i jest jednym z najważniejszych instrumentów prawa międzynarodowego dotyczących transportu towarów drogą lądową. Konwencja reguluje prawo dotyczące między innymi:

  • zawierania umów przewozowych;

  • odpowiedzialności przewoźnika za szkody;

  • przygotowania niezbędnej dokumentacji;

  • ubezpieczenia;

  • limitów odpowiedzialności;

  • procedury postępowania w przypadku sporów.

Konwencja CMR ma na celu ujednolicenie zasad dotyczących przewozów drogowych, ułatwiając handel międzynarodowy oraz ochronę interesów wszystkich stron.

Prawo krajowe vs. miedzynarodowe - które jest ważniejsze?

Transport towarów między krajami regulowany jest wyłącznie prawem międzynarodowym, czyli wytycznymi zawartymi w Konwencji CMR. Wszelkie spory dotyczące odpowiedzialności powinny być wyjaśniane wyłącznie na podstawie informacji zawartych w tym właśnie dokumencie. Oznacza to, że w przypadku konfliktu między przepisami prawa międzynarodowego a krajowego, zastosowanie ma zasada nadrzędności konwencji i to wyłącznie jej postanowienia brane są pod uwagę.

CMR to dokument stosunkowo niewielki i nie zawierający informacji na temat wielu istotnych kwestii. W związku z tym w niektórych aspektach przydatne staje się prawo krajowe. Ze względu na to strony decydują się na zawarcie takiej informacji w umowie. Najczęściej pod uwagę brane jest prawo państwa zamieszkiwanego przez przewoźnika pod warunkiem, że miejsce załadunku i dostawy znajduje się w tym samym kraju. W przeciwnym razie obowiązuje prawo kraju adresata.

Prawo krajowe a konwencja CMR

List przewozowy to jeden z najważniejszych dokumentów konwencji. Jego wykorzystanie w przewozie krajowym niesie za sobą wiele ułatwień. Mimo że polskie prawo nie wymaga przygotowania listu — firmy transportowo-spedycyjne decydują się na jego wprowadzenie. Informacje zawarte w tego rodzaju dokumencie stanowią zatwierdzenie podjęcia zlecenia oraz wykonania przewozu. List zawiera również informacje na temat zakresu odpowiedzialności i to wyłącznie na jego podstawie można ustalić stronę ponoszącą konsekwencje uszkodzenia, strat lub nieterminowego doręczenia towaru. Konwencja CMR nie narzuca obowiązku przygotowania listu, jednak od lat określany jest on jako standard przewozów międzynarodowych. Polskie prawo nawiązuje do najważniejszych zapisów CMR, dlatego też każdy przewóz krajowy może zostać opatrzony listem przewozowym zgodnym z wzorem zawartym w konwencji. 

konwencja-cmr-krajowe

Dlaczego warto stosować przepisy konwencji CMR w prawie krajowym?

Konwencja CMR to jasny i przejrzysty zbiór praw i obowiązków dotyczących wszystkich stron biorących udział w transporcie międzynarodowym. Wykorzystanie jej zapisów w prawie krajowym daje wiele korzyści, którymi są m.in. jednolite zasady dla przewoźników i odbiorców towarów, niezależnie od tego, w jakim kraju odbywa się transport. Ponadto konwencja CMR to także ochrona interesów wszystkich stron oraz precyzyjne określenie kwestii odpowiedzialności przewoźnika w przypadku uszkodzenia lub zaginięcia przesyłki. Wykorzystanie zapisów konwencji w transporcie krajowym zapewnia także większe bezpieczeństwo dotyczące stosowania szeregu zabezpieczeń oraz określa kwestie związane z odpowiednim załadunkiem i rozładunkiem. 

Szukasz wysokiej jakości przewoźnika? Zgłoś się do Espedycji!

Transport międzynarodowy wymaga odpowiedniej znajomości prawa, która pozwala na bezproblemowe wykonywanie przewozów niezależnie od ich gabarytów. Jeśli interesuje Cię specjalistyczna firma transportowo-spedycyjna — odwiedź stronę espedycja.com. Na naszej stronie znajdziesz dostęp do wysokiej jakości usług w korzystnych cenach. Zamów kuriera pod swój adres i ciesz się szybką realizacją przewozu krajowego i międzynarodowego!

Powrót

Niedostateczne opakowanie towaru - co z odpowiedzialnością przewoźnika?

27.03.2024
Czy wiesz, że odpowiednie opakowanie towaru ma istotne znaczenie dla bezpiecznego transportu i może wpłynąć na odpowiedzialność przewoźnika? Dowiedz się więcej na temat właściwego pakowania ładunków....
CZYTAJ

Tranzyt w transporcie towarów - co to?

13.03.2024
Zastanawiasz się, co kryje się pod pojęciem tranzytu w międzynarodowym transporcie towarów? Rozjaśniamy ten temat, przedstawiając jego kluczowe aspekty, rodzaje oraz szczegóły dotyczące opłat....
CZYTAJ

E-commerce a branża logistyczna

18.02.2024
Przekonaj się jak branża e-commerce i logistyka współpracują, aby oferować konsumentom szybkie dostawy i ekologiczne rozwiązania w dziedzinie transportu....
CZYTAJ
Archiwum