Czas pracy kierowcy - co musisz wiedzieć? Podpowiadamy!

06-03-2023

czas-pracy-kierowcy

Czas pracy zawodowych kierowców to ważna kwestia, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Regulacje dotyczące wszystkich zasad i obostrzeń umożliwiają zapobieganie zmęczeniu za kierownicą, co jest jednym z głównych powodów wypadków drogowych oraz sytuacji zagrażających życiu. Zgodnie z przepisami, kierowcy muszą przestrzegać limitów czasu pracy i odpoczynku. Dopuszczalny zakres wykonywania obowiązków wynosi maksymalnie 9 godzin dziennie. Sprawdź, jak wygląda odpowiedni przedział godzinowy w wymiarze tygodniowym oraz poznaj konkretne obowiązki zawodowego kierowcy. 

 

Jakie są obowiązki kierowcy?

Wymagająca praca kierowców to nie tylko prowadzenie pojazdu i wykonywanie zaplanowanych transportów i dostaw. Ich czas pracy obejmuje również wiele czynności, do których należy dbanie o nienaganny stan techniczny pojazdu czy prowadzenie dokumentacji w postaci karty kierowcy będącej ewidencją czasu pracy. Niezbędną kwestią w zakresie obowiązków jest również przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom oraz towarom. Dodatkowo należy wykonać także wszystkie czynności związane z utrzymaniem czystości całego pojazdu. Konkretny zakres obowiązków może różnić się w zależności od branży. 

Jak wygląda dobowy czas pracy kierowcy?

Dobowy czas pracy kierowcy to okres 24 godzin, licząc od momentu rozpoczęcia czynności. Zgodnie z przepisami, kierowca może pracować maksymalnie 9 godzin w ciągu doby. Po upływie tego czasu niezbędne jest wykonanie przerwy. Jest to bardzo istotna kwestia z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze. Dopuszczalny wymiar pracy w ciągu doby obejmuje również odpoczynek. 

Jak wygląda tygodniowy czas pracy kierowcy?

Dzienny limit czasu pracy kierowców może zostań przedłużony do maksymalnie 10 h, jednak tylko dwa razy w tygodniu. W związku z tym maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy nie powinien przekraczać 56 godzin. Kierowcy, którzy pracują w Unii Europejskiej, są zobowiązani do stosowania systemów rejestrowania czasu pracy, zawierających dokładne informacje o czasie prowadzenia pojazdu i odpoczynku.

Jak wygląda dwutygodniowy czas jazdy kierowcy?

Jeśli kierowca decyduje się na pracę w dwóch następujących po sobie tygodniach — czas jazdy za kierownicą nie może przekraczać 90 godzin. Dlatego też, jeśli pierwszy tydzień obejmuje pracę w wymiarze maksymalnych 56 godzin, to drugi tydzień pozwala jedynie na jazdę przez 34 godziny.

czas-pracy-kierowcy-ciezarowki

Przerwy a praca kierowcy

Przerwy w czasie pracy zawodowych kierowców są bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pozwalają one na odpowiedni odpoczynek i regenerację sił. Jest to bezpośrednia kwestia zapobiegająca zmęczeniu i zwiększająca koncentrację podczas prowadzenia pojazdu. Wszystkie przerwy oraz limity jazdy dziennej są ściśle regulowane przez przepisy prawa, minimalizując ryzyko wypadków drogowych z powodu zmęczenia.

Jak wygląda dobowy odpoczynek kierowcy?

Standardowe 9 godzin dziennej pracy kierowcy musi obejmować także odpoczynek. Niezbędne 45 minut przerwy może zostań podzielone na dwie części — pierwsza to co najmniej 15 minut, natomiast druga to co najmniej 30 minut. Taka przerwa musi zostać zrealizowana najpóźniej po 4,5 godzinach pracy. Bardzo ważną kwestią jest dobowa przerwa kierowcy, która powinna trwać 9 godzin w sposób nieprzerwany. 

Jak wygląda tygodniowy odpoczynek kierowcy?

Tygodniowy odpoczynek zawodowego kierowcy to bardzo ważny element regulacji czasu pracy. Ma on na celu zapewnienie odpowiedniej regeneracji po długim czasie prowadzenia pojazdu. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 561/2006, kierowcy muszą mieć co najmniej 45 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu każdego tygodnia roboczego. Ten odpoczynek musi być złożony z co najmniej dwóch okresów. Jeden z nich musi trwać co najmniej 24 godziny, a drugi co najmniej 9 godzin. Kierowca może również wykorzystać skrócony odpoczynek tygodniowy, który wynosi co najmniej 24 godziny, ale tylko wtedy, gdy zostanie on zrekompensowany przed końcem kolejnego tygodnia roboczego.

Espedycja – postaw na doświadczoną firmę

Jeśli szukasz sprawdzonego transportu oraz firm, które zapewnią bezpieczeństwo przewożonego towaru — odwiedź naszą stronę i skorzystaj z profesjonalnej oferty. Współpracujemy z doświadczonymi firmami, które wykorzystują nowoczesne technologie i najwyższej jakości pojazdy. Na naszej stronie znajdziesz szczegóły oraz cennik. 

Powrót

Co musisz wiedzieć o planowaniu transportu? Sprawdź z Espedycją!

19.05.2023
Przygotowanie transportu i jego planowanie to wieloetapowe czynności, wymagające wiedzy i umiejętności. Poznaj szczegóły i cenne wskazówki....
CZYTAJ

Czy przewoźnik może stosować konwencję CMR w przewozie krajowym? Podpowiadamy!

05.05.2023
Konwencja CMR to zbiór praw chroniący interesy klientów, jak i przewoźników. Sprawdź, które z postanowień warto wdrożyć w transporcie krajowym....
CZYTAJ

Konwencja CMR - czym jest i co musisz o niej wiedzieć? Cz. 2

20.04.2023
Konwencja CMR to międzynarodowa regulacja prawa, umożliwiająca legalny i sprawny transport towarów. Poznaj niezbędne obowiązki nadawcy i przewoźnika....
CZYTAJ
Archiwum