Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu przewoźnika?

19-08-2023

ubezpieczenie-przewoznika

Profesjonalne ubezpieczenie przewoźnika to rodzaj odpowiedzialności cywilnej, mające na celu zabezpieczenie interesów firm transportowych w nieprzewidzianych przypadkach. Konkretnym przykładem są wszystkie szkody wyrządzone osobom w związku z prowadzeniem działalności przewozowej w tym uszkodzenie towaru lub opóźnienie dostawy. Przewoźnikami mogą być firmy kurierskie oraz firmy transportowe drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz operatorzy logistyczni. Jeśli zastanawiasz się, jak powinno wyglądać ubezpieczenie przewoźnika — w naszym tekście znajdziesz niezbędne definicje oraz szczegółowy zakres obowiązywania tego typu OC.

OCP – co to jest?

Właściwe rozwinięcie skrótu OCP to nic innego jak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. W zależności od rodzaju transportu mogą być oni zobowiązani do posiadania różnych typów ubezpieczeń. Przykładem jest:

  • ubezpieczenie OC przewoźnika chroniące przed roszczeniami osób trzecich, które mogą zostać poszkodowane w wyniku wypadku lub szkody spowodowanej działalnością przewozową – dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i mienia;

  • polisa CMR jest to specyficzna forma ubezpieczenia dla międzynarodowych przewozów drogowych, podlegająca bezpośredniej regulacji przez Konwencję o umowie międzynarodowego przewozu drogowego;

  • ubezpieczenie OCP przewoźnika lotniczego — dotyczy transportów lotniczych i zapewnia ochronę przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone pasażerom, ładunkowi lub osobom trzecim w trakcie lotów;

  •  OCP przewoźnika morskiego, przeznaczone dla przewoźników morskich.

Czy OCP jest obowiązkowe dla przewoźnika?

Wymóg posiadania ubezpieczenia przez przewoźnika może różnić się w zależności od kraju i rodzaju działalności transportowej. W niektórych jurysdykcjach istnieją przepisy, które nakładają obowiązek posiadania ubezpieczenia, podczas gdy w innych jest to dobrowolne. Bez wątpienia posiadanie tego typu polisy pozwala bezproblemowe uzyskanie odszkodowania i utrzymanie ciągłości finansowej. OCP to również dobry sygnał dla wszystkich kontrahentów, którzy cenią sobie bezpieczeństwo współpracy.

W Unii Europejskiej istnieje obowiązek posiadania OCP dla firm transportowych działających na terytorium jej terytorium. Zgodnie z przepisami CMR w przypadku międzynarodowych przewozów drogowych towarów, przewoźnikjest zobowiązany do posiadania polisy CMR.

ubezpieczenie-przewoznika

Polisa OCP a transport krajowy – co obejmuje?

OCP w Polsce obejmuje ochronę przewoźników przed roszczeniami osób trzecich wynikającymi z prowadzenia działalności transportowej. Tego typu ubezpieczenie jest obowiązkowe dla firm przewozowych działających na terenie Polski.

Zakres ochrony OCP obejmuje szkody osobowe — obrażenia ciała lub śmierć następująca w wyniku wypadków, które miały miejsce w związku z działalnością transportową przewoźnika. Ponadto ubezpieczenie tego typu staje się pomocne podczas wyrządzenia szkody mienia osób trzecich.

Istotne jest wykupienie odpowiedniej polisy OCP z wystarczającą sumą ubezpieczenia, która zapewni ochronę przed potencjalnymi roszczeniami osób trzecich wynikającymi z ich działalności. Kwota sumy ubezpieczenia określona jest przepisami prawa i może się różnić w zależności od rodzaju transportu.

Kiedy OCP nie zadziała?

Należy pamiętać, że istnieją sytuacje, w których polisa OCP nie będzie mieć zastosowania. Przykładem jest działalność prowadzona poza zakresem ubezpieczenia, naruszenie warunków umowy, celowo wyrządzone szkody oraz brak niezbędnych licencji i zezwoleń. Ponadto polisa może posiadać konkretne wyłączenia, określające sytuacje, w których ubezpieczyciel nie będzie wypłacał odszkodowania.

OCP jest istotnym zabezpieczeniem dla przewoźników, pomagającym w pokryciu szkód i roszczeń, które mogą powstać w wyniku nieprzewidzianych wypadków lub incydentów związanych z transportem.

Bezpiecznie transportuj przesyłki z Espedycją!

Chcesz nadać paczkę międzynarodową? Szukasz sprawdzonej firmy kurierskiej do stałej współpracy? Odwiedź stronę espedycja.com i skorzystaj z profesjonalnych usług transportowych! Na naszej stronie znajdziesz szybki kalkulator kosztów, który pozwoli Ci na wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Współpracujemy z wieloma doświadczonymi firmami, które zadbają o bezpieczny i bezproblemowy transport każdej przesyłki!

Powrót

Czym jest transport LTL? Podpowiadamy!

19.09.2023
Transport LTL to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na przewóz przesyłek drobnicowych. Sprawdź, na czym polega oraz poznaj wszystkie możliwości....
CZYTAJ

W jakich sytuacjach przewoźnik może odmówić załadunku? Podpowiadamy!

05.09.2023
Niewłaściwe opakowanie lub brak dokumentów to najczęstsze powody odmowy transportu. Sprawdź, jak przygotować przesyłkę do bezproblemowego nadania. ...
CZYTAJ

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu przewoźnika?

19.08.2023
OCP to polisa ubezpieczeniowa dedykowana przewoźnikom. Poznaj szczegółowy zakres jej obowiązywania oraz sytuacje, w których jest niezbędna....
CZYTAJ
Archiwum